zimne doły plac zabaw

ZIMNE DOŁY- PLAC ZABAW W LESIE, WIATY NA PIKNIK, WIEŻA WIDOKOWA I…

Zimne Doły koło Piaseczna, to nie tylko plac zabaw usytuowany w środku lasu. Lasy Chojnickie to także idealne atrakcje dla dzieci i rodziców. Znajdziesz tu wiaty piknikowe, miejsce na ognisko, leśne ścieżki oraz wieżę widokową. Zimne Doły plac zabaw, usytuowane są blisko Górek Szymona w Zalesiu Górnym, to dosłownie kilka kilometrów obok. Dla mnie to idealny pomysł na czas z rodziną, blisko Warszawy.

Zainteresuje cię również:

Zimne Doły koło Piaseczna – historia

Nadleśnictwo Chojnów ponad 30 lat temu wykorzystało okolice gajówki Zimne Doły. Dzięki czemu zostało stworzone zaplecze pozwalające na bezpieczny i miły pobyt wśród przyrody. Bliskość wody i niezabudowany teren Stawów Żabienieckich stanowią idealne zaplecze do rekreacji dla rodzin. Warto wspomnieć, że cały teren jest na bieżąco monitorowany i sprzątany przez Nadleśnictwo. Obecnie Zimne Doły to nie tylko plac zabaw w lesie, ale aż 13 wiat wypoczynkowych. Do tego także paleniska ogniskowe, piękna wieża widokowa, wygodny parking i liczne ścieżki ze szlakami do pieszych i rowerowych wycieczek. To wszystko skutecznie nas przekonało, by niedzielę spędzić na łonie natury, z prowiantem i grillem w lesie.

zimne doły plac zabaw
Zimne Doły – plac zabaw i wiaty piknikowe w pobliżu.

Uroczysko Zimne Doły

To wyjątkowe miejsce w Chojnowskim Parku Krajobrazowym podbiło moje serce od pierwszego wejrzenia. Polana z wiatami piknikowymi i paleniskami do ognisk jest doskonale wyposażona. Znajduje się na łagodnym zboczu dolinki Zielonej, pomiędzy Żabieńcem a Zalesiem Górnym, przy historycznym Trakcie Wareckim. Miłośnicy pieszych wędrówek, sympatycy lasu i historii, znajdą więc tutaj dla siebie wiele atrakcji.

Polana piknikowa z historycznym tłem

25 sierpnia 1944 r. miało tu miejsce starcie pomiędzy samodzielnym batalionem im. brygadiera Mączyńskiego Narodowych Sił Zbrojnych a wojskami niemieckimi. Właśnie wtedy polana została spalona i dopiero w latach 80. zagospodarowana przez Nadleśnictwo Państwowe. Wydarzenie upamiętnia pomnik zwany Szańcem Nieugiętych przy Trakcie Wareckim, który warto odwiedzić będąc w okolicy.

Zimne Doły plac zabaw w lesie

Gwóźdź programu, czyli leśny plac zabaw. Mimo, że nie jest to miejsce olbrzymich rozmiarów, Ancymonki od razu się ucieszyły na jego widok. Zimne Doły i plac zabaw są więc uzupełnieniem imponującej infrastruktury w samym sercu lasu.

zimne doły plac zabaw
Zimne Doły plac zabaw

Na plac zabaw znajduje się:

  • huśtawka z opony
  • drabinki do wspinania
  • wysoka zjeżdżalnia
  • ścianka do wspinaczki
  • bujawka 2 osobowa
  • małpi gaj.
zimne doły plac zabaw
Zimne Doły plac zabaw w lesie

Leśny plac zabaw Zimne Doły pasuje do otoczenia przyrody. Jego kolory są stonowane, ilość urządzeń nie rozprasza, raczej jest uzupełnieniem aktywnego wypoczynku wśród przyrody. Wszędzie znajduje się dużo piasku, co stanowi „naturalną piaskownicę” dla najmłodszych. Elementy do wspinaczki przeznaczone są w moim odczuciu dla dzieci w wieku szkolnym. Nasze córki (wiek 6 i 4,5 roku), potrzebowały asekuracji i pomocy na niektórych jego elementach.

To co bardzo mi się podoba w tym miejcu, to fakt, że piknikowanie na polanie umożliwia obserwację swobodnie bawiących się w pobliżu dzieci. Jest to położone blisko siebie, dzięki czemu podczas rozpalania grilla, dziewczynki się nie nudziły, tylko bawiły się blisko nas.

Wiaty piknikowe i paleniska na ognisko w Zimnych Dołach

Znajduje się tutaj aż 13 wiat, z czego jedna mieści ponad sto osób! To świetne zaplecze do imprez plenerowych nawet w deszcz, bo są to wiaty zadaszone. Znajdziemy tutaj również paleniska do ognisk oraz stertę chrustu do ich rozpalenia, czy kijki na kiełbaskę. Podczas naszego pobytu ktoś urządził urodziny, fajnie wyglądał plener z balonami i serpentyną. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość organizowania w Zimnych Dołach imprez rekreacyjnych, po wcześniejszych ustaleniach z Nadleśnictwem.

zimne doły plac zabaw
zimne doły plac zabaw

My przyjechaliśmy do Zimnych Dołów w okolicach godziny 14:00 w niedzielę i wiaty były już zajętę. Jednak udało nam się znaleźć przestronne i odseparowane od innych miejsce na piknik i grilla. W okolicach największej wiaty trwała jakaś próba rekonstrukcji lokalnej młodzieży.

zimne doły wiaty

Całe miejsce jest utrzymane w czystości. Widać, że ludzie dbają o Zimne Doły i miło spędzają tu czas. Na terenie znajduje się też pomieszczenie gospodarcze Nadleśnictwa, oraz WC w postaci toi toi.

Wieża widokowa Zimne Doły w Zalesiu Górnym

Wieża widokowa Zimne Doły wspaniale urozmaiciła nam rodzinny wypad. Jest to niewysoka, ale urokliwa konstrukcja, z której rozciąga się piękny widok nad Czarną Rzekę. Poczas naszej wycieczki świeciło ostre słońce, które powodowało efekt srebrzystej i mieniącej się wody, co zachwyciło Zuzię, Marysię i mnie z mężem. Wspomniana rzeczka jest płytka, latem ludzie brodzą w niej boso, bo woda jest przejrzysta, a brzeg bezpieczny.

wieża widokowa Zimne Doły
Wieża widokowa Zimne Doły

Na samej górze widokowej jakaś para urządziła sobie przytulny piknik. Z takiego miejsca kawa pita z termosu smakuje od razu lepiej. Atutem tego miejsca jest prosty dojazd z Warszawy, wystarczy wpisać w nawigację „Zime Doły plac zabaw”. To koło 27 km od stolicy i 10 km z Piaseczna. My oczywiście jechaliśmy z naszego Pruszkowa. Przy polanie znajduje się utwardzony i niestrzeżony parking .Mieści się tutaj kilkadziesiąt samochodów.

Ścieżka dydaktyczna w Lesie Chojnowskim

Od razu przy parkingu znajduje się leśny szlak dydaktyczno-turystyczny mierzący 4 km. To co nam się spodobało, to tablice edukacyjne. Można powiedzieć, że to praktyczna lekcja przyrody, w naturalnych warunkach. Pobliskie stawy nad rzeczką Zieloną to idealne miejsce do obserwacji ptaków i słuchania żabich koncertów.

scieżka dydaktyczna Zimne Doły
scieżka dydaktyczna Zimne Doły

Latem znajdziesz tu „małpi gaj” – linowy park przygody. Atrakcja jest czynna w wakacyjne weekendy, podczas których można wspinać się na najwyższe partie drzew. Dzieciom spodoba się linowy most komandoski, kolejka tyrolska, lub zjazd z liny ala Tarzan. Park linowy oferuje zatem zabawę dla dzieci i dorosłych.

zimne doły Lasy Chojnickie

Jestem ciekawa, jak podobają ci się Zimne Doły, plac zabaw, polana piknikowa i wieża widokowa? Masz ochotę odwiedzić to miejsce?

Nie przegap nowości na blogu:

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Rokzksiazka
3 lat temu

Doskonałe miejsce na zabawy i wspólne spędzanie czasu.

trackback

[…] Zimne Doły – plac zabaw w lesie, wiaty na piknik, wieża widokowa i… pochodzi z […]

Pojedztam.pl
3 lat temu

Sporo dobrego słyszałyśmy o tym miejscu, będziemy miały na uwadze.

Wiertarki
2 lat temu

Doceniam twoje teksty i prawie wszystkie chłonę migiem, dziękuję za link z komentarza, on jest rankingowym dźwigiem.

Shopping Cart
5
0
Would love your thoughts, please comment.x