presja emocjonalna

Tutaj jest NIEidealnie – rozrywkowy podcast | Odc. 7 Tak trzeba, a tak nie można, o presji emocjonalnej.

Presja emocjonalna, to temat siódmego odcinku mojego podcastu „Tutaj jest (NIE)idealnie”. Zależało mi na tym, aby na gorącą, po ekscytującym okresie wyborów prezydenckich, określić, czym jest szantaż emocjonalny i dlaczego nie należy jemu ulegać?

Zainteresuje cię również:

 Odc. 1 Randka z alpakami (czy alpaki plują?)

Odc. 2 Nie musisz być na bieżąco!

Odc. 3 Depresja bliskich – co z nią robić?

Czym jest presja emocjonalna?

Szantaż emocjonalny, to jedna z technik manipulacji. Jej celem jest wywieranie wpływu na emocje innej osoby, by wymusić określonego zachowania. Osoby stosujące presję społeczną najczęściej robią to świadomie. Bardzo często dochodzi do tego typu nadużyć w gronie najbliższych osób, które są szczególnie podatne na takie naciski. Taka presja wymusza uległość, dyskomfort i cierpienie u ofiar manipulacji.

DEPRESJA BLISKICH
Presja emocjonalna, często dotyczy najbliższego otoczenia.

Szantaż emocjonalny, jak sobie z nią radzić?

Uważam, że przede wszystkim, trzeba być świadomym własnych poglądów i otwarcie je komunikować. Po drugie, ważne jest ćwiczenie asertywności i rozumienie, tego że nie wszyscy muszą się zgadzać z naszymi wartościami. Szantaż emocjonalny to w moim osobistym odczuciu, gra nie fair play. Często wykorzytsywana wtedy, gdy nie ma się żadnych sensownych argumentów. Zastanów się ile razy słyszałaś, że czegoś nie można robić, że nie wypada, że to wstyd? A ile z tych określeń miało realne odzwierciedlenie w rzeczywistości? Było prawdą, czy próbą wymuszenia na tobie pewnych zachowań i wzorców?

Posłuchaj czym jest presja emocjonalna.

Wierzę w to, że po wysłuchaniu audycji będziesz wiedzieć jak radzić sobie z presją otoczenia i innymi technikami manipulacji. Pamiętajac o tym, że jasne wyrażanie własnego zdania, to nie to samo co narzucanie innym swojej woli i poglądów.

Czy zdarzyło ci się stosować presję emocjonalną na bliskicj lub doświadczyłaś jej na własnej skórze?

Bibliografia:

  1.  E. Mandal, Miłość, władza i manipulacja w bliskich związkach, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008.
  2. Anna Mazur, Kontrola emocji u ofiar i sprawców szantażu emocjonalnego w bliskich związkach, „Innowacje Psychologiczne” (I), 2005.
  3.  S. Forward, Szantaż emocjonalny, D. Frazier, Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2007.

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
0
Would love your thoughts, please comment.x