Co to jest podcast? Dlaczego warto słuchać podcastów?

Mamy coraz mniej czasu, praca-często po godzinach, dodatkowe zajęcia, codzienne dojazdy do pracy, sprzątanie w domu, stanie w kolejkach. Każda z tych czynności zajmuje nam mnóstwo czasu, który możemy zagospodarować zupełnie inaczej. Jeśli tak jak ja masz mało czasu, a lubisz się rozwijać słuchaj podcasty!  W tym wpisie dowiesz się co to jest podcast, oraz jak go sluchać. 

Co to jest podcast?

Nazwa podcast wzięła się z połączenia dwóch słów iPod (odtwarzacz muzyczny) i broadcast (transmisja, przekaz). Można w wielkim uogólnieniu powiedzieć, że podcast jest jak autorska audycja radiowa, tylko offline, możesz ją wysłuchać kiedy chcesz, a nie w momencie emisji na antenie.

Dlaczego warto słuchać podcastów?

Wróćmy do problemu braku czasu, którego doświadcza prawie każdy z nas. Wyobraźmy sobie taką Annę. Mieszka pod Warszawą, pracuje w korporacji, ma męża i dwójkę dzieci, dojazd do pracy zajmuje jej około 45 minut. Po pracy spędza około 50 minut na przygotowywaniu posiłków, raz na tydzień prasuje ubrania 30-60 minut, biega co drugi dzień -30 minut. Anna kocha swoją rodzinę, jest ambitna, lubi się rozwijać i mądrze łączy kilka czynności w jednym czasie. Zawsze jeżdżąc do pracy słucha swojego ulubionego podcastu o nieruchomościach, jest to dla niej świetne źródło wiedzy i inspiracje w jej pracy. Dzięki słuchaniu i aktualnym informacjom ma dużo nowych pomysłów, którymi dzieli się w swojej pracy. Wracając z pracy w słuchawkach jest z nią audycja w języku hiszpańskim, którego uczy się już od pół roku (bezpłatnie). Podczas sprzątania, gotowania i prasowania lubi słuchać czegoś związanego z rozwojem osobistym, nie lubi tych czynności, a dzięki temu ma poczucie, że ten czas nie jest zmarnowany.

Łączenie zadań, robienie kilku rzeczy naraz

Tak jak Anna na pewno jesteś zajętym człowiekiem, zobacz które zadania zajmują Ci wiele czasu, a nie są tak twórcze, że potrzebują 100% Twojej uwagi. Wypisz je, zapisz ile czasu Ci zajmują. Pomyśl czy nie milej spędziłbyś czas słuchają np. w trakcie sprzątania Twojej ulubionej audycji o nowinkach technologicznych? I tak te rzeczy musisz zrobić, a tak przy okazji dowiesz się czegoś ciekawego i gwarantuję, że dzięki takim mini sesjom Twój zakres wiedzy się znacznie poszerzy.

Podcasty w większości są bezpłatne

Takich osób jak Anna jest wiele, a jeszcze więcej jest tych którzy mają jeszcze mniej czasu i mniej pieniędzy. Nie każdy pracuje w firmie, które inwestuje w rozwój pracowników. Nie każdy ma wystarczający budżet na rozwój, na książki, wideo, szkolenia, warsztaty. Nie każdy też mieszka w dużym mieście, w którym odbywa się większość wydarzeń. Ale prawie każdy ma telefon, komputer i internet i to wystarczy.

Gotowe notatki

Często podczas słuchania masz ochotę zapisać to co usłyszałeś, bo warto nie tylko słuchać ale też wcielać te rzeczy w życie. Większość twórców przygotowała dla słuchaczy notatki, które mają różną formę: dokładny transkrypt odcinka, notatka w formie wypisania polecanych narzędzi, zagadnień, linków do osób i stron wymienionych w odcinku. Jeśli treści są naprawdę ważne dla Ciebie to możesz zrobić po swojemu notatki. Nigdy nie wiesz kiedy może to Ci się przydać i okazać pomocne.

Świetna forma zdobywania wiedzy.

Wiele osób wymienia podcast jako dodatkową formę nauki – języka obcego czy bycia na bieżąco z nowinkami w danym tematyce. Wielu rodziców którzy spędzają dużo czasu z dziećmi w domu lub na spacerach, mają szansę na rozwój.

Jak słuchać podcastów?

Podcastów możesz słuchać na kilka sposobów, w zależności gdzie jesteś i co robisz. Mniejszość słucha ulubionych podcasterów przez ich strony internetowe. Większość natomiast wybiera specjalnie do tego przeznaczoną aplikację na telefon komórkowy. Przeważnie zawsze mamy ze sobą telefon, słuchawki, wystarczy, że pobierzesz bezpłatną aplikację do słuchania podcastów Dzięki niej masz w jednym miejscu ulubionych twórców, ulubione odcinki, otrzymujesz powiadomienia o nowych epizodach a gdy zatrzymasz nagranie, możesz odsłuchać je ponownie, od tego miejsca w którym skończyłeś słuchać.

Polecane aplikacje – Android

Na Androida  jest wiele aplikacji, nie każda z nich jest tak samo wygodna w używaniu. Rekomendowaną przeze mnie, bezpłatną i bardzo przyjemną i intuicyjną w używaniu jest Player Fm. Dzięki niej możesz subskrybować ulubione podcasty, jak tylko pojawi się nowy odcinek dostaniesz powiadomienie a gdy jesteś w zasięgu WiFi zostanie on automatycznie pobrany. Jeśli chcesz możesz również zarządzać prędkością odtwarzania i słychać odcinków w przyspieszonym tempie (oszczędność czasu).

Polecane aplikacje – iPhone

Użytkownicy najnowszego iOS mają zainstalowaną domyślnie aplikację która nazywa się “podcasty”. Wystarczy ją uruchomić. Teraz już wiesz co to jest podcast i w jaki sposób łatwo go słuchać.

Słuchanie podcastów w aucie

Jeśli często podróżujesz autem, do słuchania podcastów możesz wykorzystać połączenie bluetooth. Nowsze samochody połączą się z Twoim telefonem i wyświetlą na panelu odpowiedni panel sterowania do słuchania podcastów. Jeżeli ta technologia nie jest jeszcze u Ciebie obecna, możesz za pomocą kabla mini-jack <-> mini-jack połączyć swój telefon przez port słuchawkowy z wejściem AUX Twojego samochodu.

Jak wyszukać ciekawe tematy, konkretne podcasty?

Obecnie najpopularniejszym i największym katalogiem na świecie jest iTunes. Polskim katalogiem do wyszukiwania podcastów jest strona podkasty.info, tam możesz wyszukać coś co Cię zaciekawi, poczytać też o podcasterach. Na Facebooku funkcjonuje ciekawa grupa W ruchu słucham podcastów, w niej twórcy dzielą się swoimi odcinkami, słuchacze polecają konkretne odcinki. Znajdziesz tam mnóstwo inspiracji.

Podcasty są różne, znajdziesz takie które są bardzo profesjonalnie przygotowanie, są też takie które są tworzone z pasji, przy użyciu takiej technologii jaką w danym momencie twórca posiada. Radia publikują niektóre swoje audycje w formie podcastu, np. Klub Trójki. Swoje podcasty publikują duże firmy: CNNBBC, Deloitte. Uczelnie np. Stanford udostępniają w formie podcastów swoje wybrane wykłady, audycje radia studenckiego.

Co to jest podcast?

Podcast często jest dodatkiem do bloga, firmy, działalności – to taki kolejny kanał komunikacji z odbiorcami. Firmy traktują je jako formę edukacji swoich słuchaczy, ale też do nienachalnej promocji swojej oferty czy produktów. Znajdziesz podcasty o finansach osobistych czy firmowych. Podcasty kulturowe i gamingowe – recenzje filmów, książek, seriali, gier, zagadnienia społeczne, o modzie. Podcasty technologiczne, nowinki ze świata marketingu, social mediów. Podcasty eksperckie: HR, prawo, nieruchomości, wydawanie książek, pedagogiczne.

Możemy długo wymieniać, pojawiają się co jakiś czas nowe audycje autorskie i coraz bardziej niszowe tematy. Każdy na pewno znajdzie coś co go zaciekawi.
Słuchacie podcastów, napiszcie w komentarzu jakie są Wasze ulubione.

_________

Katarzyna Bieleniewicz

Trener Talentów i Mocnych Stron
Twórca i prowadząca podcast “Tuż przy uchu” – o rozwoju dla kreatywnych i przedsiębiorczych.

Podobał Ci się ten wpis?

Zapraszam na mojego bloga Tuż Przy Uchu możesz też posłuchać audycji które nagrywam, oraz sprawdź mój wpis Jak możesz poznać swoje mocne strony?

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
0
Would love your thoughts, please comment.x