Kampinos dla dzieci

KAMPINOS DLA DZIECI? ODWIEDŹ DOM PRACY TWÓRCZEJ „GRANICA”

Jak myślisz, czy Kampinos dla dzieci to dobry pomysł? Czy atrakcje dla dzieci i rodziców w Kampinoskim Parku Narodowym, nadają się zarówno dla przedszkolaków, dzieci szkolnych i młodzieży? Po ponad roku odkrywania Puszczy Kampinoskiej, śmiem twierdzić, że tak. Zdecydowanie Kampinos nadaje się dla dzieci i dorosłych! A miejsce, w które dziś Ciebie zabieram jest absolutnie wyjątkowe. Ostatni dzień naszej majówki spędziliśmy bowiem w Domu Pracy Twórczej „Granica”.

Zainteresuje Cię również:

Czy Kampinos dla dzieci to dobry pomysł?

Puszcza Kampinoska jest miejscem, które na dobre zaczęłam poznawac i odkrywać podczas pierwszego lockdownu. Nie jesteśmy rodziną, która nigdy wcześniej nie spędzała czasu w lesie, czy na łonie natury, ale przyznam szczerze, że tę potrzebę głównie realizowaliśmy na moim rodzinnym Podlasiu. Z mężem zrozumieliśmy, że im wcześniej zaczniemy oswajać córki z lasem, przyrodą i pieszymi wycieczkami, tym lepiej. Dlatego mimo, że Mania ma 4,5 roku, a Zuzia 6 lat, można spokojnie powiedzieć, że są zaprawione w bojach. Nasze spacery nie porażają dystansem, ale odcinek 5-8 km jest u nas codziennością.

Kampinos dla dzieci
Dom Pracy Twórczej w Kampinosie

Czym jest Dom Pracy Twórczej „Granica”?

Jeszcze przed majówką na FB mignęła mi informacja o ponownym otwarciu Domy Pracy Twórczej w Granicy. Jest to właśnie jedno z tych miejsc, które udowadniają, że Kampinos dla dzieci to idealny pomysł. Dom Pracy Twórczej „Granica” został stworzony w gminie Kampinos przez Stowarzyszenie Cztery Krajobrazy. Przez 7 lat skutecznie aktywowało lokalną społeczność, wcześniej mieszcząc się w Granicy. Od teraz miejsce to ma nowy adres Józefów 19 05-085 Kampinos. Oczywiście, wybierając się zajechaliśmy w stare miejsce, ale po 10 minutach autem, byliśmy tam gdzie trzeba.

Dom Pracy Twórczej Granica
Kampinos dla dzieci
kampinos dla dzieci

Wyjątkowe miejsce w Kampinosie dla dzieci i dorosłych

Stowarzyszenie Cztery Krajobrazy od 2008 roku jest animatorem działań edukacyjnych, społecznych i kulturalnych na terenie gminy Kampinos. Od 2013 roku zaczął funkcjonować Dom Pracy Twórczej w Granicy. W dalszej części artykułu skrupulatnie opiszę Ci co tam właściwie się dzieje. Ale pozwój, że najpierw podzielę się osobistymi wrażeniami z odkrycia tego wyjątkowego miejsca.

Kampinos dla dzieci
Kampinos dla dzieci

Pierwsze co mnie zachwyciło, to lokalizacja. Siedlisko, w którym znajduje się to miejsce, ulokowane jest w lesie. Dookoła otaczają nas lasy, a dojście do DPT Granica umila leśna ścieżka ozdobiona wiklinowymi rzeźbami. Od razu jak wysiedliśmy z auta, nasze córki wykrzyczały razem pełne zachwytu: „wow, ale tu pięknie”. Nie dziwie się, bo pomyślałam dokładnie to samo.

kampinos dla dzieci i rodziców
Dom Pracy Twórczej Granica

Co oferuje Dom Pracy Twórczej Granica?

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego miejsca, a wiadomo nie od dziś, że atmosferę tworzą ludzie. Niesamowite ciepło, gościnność i rodzinna atmosfera, przywitała nas podczas warsztatów z frotażu. Zapisaliśmy się na warsztaty plastyczne, na których ozdabialiśmy torby płócienne, za pomocą liści. Precyzując, dzięki technice frotażu, dekorowaliśmy za pomocą liści i farb ekologiczne torby. Osoby ze Stowarzyszenia wraz z wolontariuszami, przyjeli nas bardzo miło i opowiedzieli o dalszych planach i tym, co dla nas szykują na najbliższe miesiące.

Dom Pracy Twórczej
warsztaty z frotażu Kampinos
Warsztaty dla dzieci z frotażu Kampinos

Lista rzeczy, które znajdziesz w DPT Granica:

 • dobrze wyposażone pracownie artystyczne
 • zajęcia w terenie
 • pole do gry w footgolfa, czyli połączenia piłki nożnej i golfa
 • trasy questowe, rowerowe i piesze
 • przystań kajakową
 • wypożyczalnie rowerów i łodzi
 • sprzęt do geolokalizacji i obserwacji w terenie
Kampinos dla dzieci
Kampinos dla dzieci

Zapomniałam wspomnieć, że dzięki temu, iż to siedlisko jest wynajętę od prywatnego podmiotu, jest wyłączone z zasad, które obowiązują na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Można tutaj przebywac między innymi po zmroku, zorganizować ognisko. Wszystko w pięknym otoczeniu Kampinoskiej Puszczy.

Dom Pracy Twórczej Granica

Kampinos dla dzieci i rodziców, czyli edukacja poprzez zabawę

Działania Stowarzyszenia Cztery Krajobrazy skupia się wokół zwiększenia zainteresowania lokalnej i przyjezdnej społeczności aktywnościami twórczymi. Dzięki czemu zarówno dzieci jak i rodzice wzmacniają integrację społeczną i międzypokoleniową. Doświadczyliśmy tego zarówno podczas warsztatów, wspólnych rozmów, spaceru, ogniska jak i gier w bawialni.

Kampinos dla dzieci
Kampinos dla dzieci
atrakcje dla dzieci i dorosłych w kampinosie

Dom Pracy Twórczej Granica w Kampinosie organizuje:

 • zajęcia artystyczne z elementami arteterapii od przedszkolaka do studenta
 • warsztaty: lepienia z gliny, robienia ceramiki, z filcu, batiku, decupage, recyklingowe oraz plastyczne
 • szkolenia i warsztaty dla dorosłych
 • ogniska i integracje
 • imprezy plenerowe: biwaki, rajdy, spływy
dom pracy twórczej granica

Kampinos to nie tylko przyroda

Bardzo mi się podobają działania Domu Pracy Twórczej w Granicy. Poza uruchomieniem pracowni warsztatowej, organizacją ogniska i questów, można też skorzystać z bawialni. Podczas majówki złapał nas deszcz, ale przeczekaliśmy go w drugim domu, gdzie znajduje się kuchnia z piecem kaflowym, stołem i lodówką oraz bawialnia z dużym stołem i krzesłami, biblioteczką, fotelami. Słowem miejscem do zabawy i relaksu.

Kampinos Dom Pracy Twórczej
Kampinos Dom Pracy Twórczej

Okazuje się, że w Kampinosie można poza przebywanie na łonie natury, odpocząć również na:

 • warsztatch z tworzenia biżuterii
 • grając w warcaby
 • tworząc kompozycje florystyczne
 • grając w piłkarzyki
 • czytając książki
 • rozmawiając przy kubku kawy i herbaty.

Możesz pomóc w rozwoju tego miejsca

Wspaniałe siedlisko w samym sercu Puszczy Kampinoskiej, które widzisz na zdjęciach potrzebuje remontu! W planach jest odnowienie pieca do wypiekania chleba i ciasta drożdżowego zgodnie ze staropolskimi przepisami. Trzeba zainwestować w sanitariat, oraz miejsce do noclegów pod namiotami. Potrzebna jest też kuchnia polowa do użytku dla odwiedzających. Zainwestuj w Dom Pracy Twórczej „Granica”, wpłacając cegiełkę tutaj.

atrakcje dla dzieci i rodziny Kampinos
atrakcje dla dzieci i rodziny Kampinos
kampinos dla dzieci

Najważniejsze informacje o Domu Pracy Twórczej w Kampinosie:

 • Adres: Józefów 19, 05-085 Kampinos. 
 • Numer kontaktowy w sprawie organizacji wydarzeń i warsztatów: 601-216-501
 • Email: 4krajobrazy@wa.sky.pl
 • Więcej informacji o takich atrakcjach dla dzieci i dorosłych znajdziecie na Facebooku
  i Instagramie DPT Granica.
kampinos dla rodzin
Kampinos dla dzieci
Kampinos dla dzieci

Jestem ciekawa, czy udało mi się Ciebie przekonać, że Kampinos dla dzieci to świetny pomysł? Odwiedzisz Dom Pracy Twórczej w Kampinosie?

Nie przegap nowości na blogu:

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Aneta
2 lat temu

Kolejna świetna propozycja spędzania wakacji! A jeszcze przecież zostało nam ich ponad połowę. Dobrze wiedzieć jak zorganizować ten czas na świeżym powietrzu!

trackback

[…] KAMPINOS DLA DZIECI? ODWIEDŹ DOM PRACY TWÓRCZEJ „GRANICA” […]

Shopping Cart
2
0
Would love your thoughts, please comment.x