wspinaczka dla dzieci od jakiego wieku

WSPINACZKA DLA DZIECI – OD JAKIEGO WIEKU? GDZIE I JAK ZACZĄĆ?

Ścianka wspinaczkowa i wspinaczka dla dzieci zyskuje coraz bardziej na popularności. Jeśli zastanawiasz się od jakiego wieku można rozpocząć wspinaczkę dla dzieci, ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości. Okazuje się, że nie ma formalnych wskazań, ani ograniczeń od kiedy można rozpocząć tę aktywność fizyczną, ponieważ wspinaczkę zaczynają już trzylatki, a nawet dwulatki. W tym wpisie podzielę się więc doświadczeniami ze ścianką wspinaczkową z perspektywy rodzica 5 i 6-latki korzytsających ze wspinaczki.

Zainteresuje Cię również:

Wspinaczka dla dzieci – od jakiego wieku?

Duża część rodziców głowi się nad tym, kiedy zaprowadzić swoje dziecko po raz pierwszy na ściankę wspinaczkową. Jak wspomniałam wyżej, nie ma konkretnych wskazań. Na to pytanie można odpowiedzieć: zależy. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Niektóre trzylatki są bardzo dobrze rozwinięte fizycznie, mają super koordynację i kochają aktywność fizyczną. Natomiast inne dziecko, nawet 6-8 letnie, może być mniej aktywne i gorzej sobie radzić ze wspinaczką. Najważniejsze są więc chęci – dziecka i rodzica. Nic na siłę, a wszystko dla przyjemności i z ciekawości oraz pasji, a nie przymusu.

Marysia chętnie wybiera piłki – najprostsza opcja na wspinaczkę!

Ścianka wspinaczkowa w Sali Zabaw Fikołki

Nasze córki rozpoczęły swoją przygodę ze wspinaczką rekreacyjną w Sali Zabaw Fikołki w Pruszkowie. Korzystamy z karnetu całodziennego z opcją ścianki wspinaczkowej, która zawsze odbywa się pod czujnym okiem instruktora. Jesli chodzi o wiek, od którego Fikołki rekomendują wspinaczkę dzieci, to mniej więcej 4-5 rok życia i przynajmniej 15 kilogramowa waga dziecka. Dziewczynki dosyc późno rozpoczęły wspinanie się, bo w wieku 5 i prawie 6 lat, ale powstrzymała nas pandemia i jej liczne ograniczenia.

Gdzie zacząć wspinaczkę dla dzieci?

Naszym zdaniem, najlepiej jest to zrobić w miejscu, które dziecko zna. Tam gdzie dobrze się czuje, ufa personelowi. Dlaczego? Ponieważ zaoszczędzimy dziecku dodatkowego stresu. Spróbowanie swoich sił na ściance wspinaczkowej jest już naprawdę dużym wydarzeniem w życiu dziecka. To oczywiście ciekawość i frajda, ale też trochę niepewnośś i strach przed tym, co nowe. Z dużym więc entuzjazmem przyjęłam pytania córek o wspinaczkę dla dzieci i postanowiłam dowiedzieć się od jakiego wieku można zacząc i gdzie to w ogóle robić. Naszym pierwszym wyborem były i nadal są Fikołki.

Zuzia odważnie wspina się na samą górę 🙂

Jak zacząć przygodę ze ścianką wspinaczkową?

W Sali Zabaw Fikołki wspinaczka dla dzieci zawsze odbywa się pod okiem instruktora (animatora). To co najważniejsze dla każdego rodzica, to bezpieczeństwo dziecka.

W Sali Zabaw Fikołki dziecko przed wspinaczką otrzymuje:

  • Kask na głowę, który pomaga odpowiednio założyć instruktor
  • Specjalny, foliowy czepek chroniący włosy pod kaskiem
  • Uprząż wspinaczkową, montowaną na pasie dziecka
  • Instruktaż wspinania się po ściance
  • Instruktaż jak bezpiecznie zejść (zjechać na dół) ze wspinaczki

Wspinaczka dla dziecka, na miarę jego możliwości

Bardzo podoba mi się to jak instruktorzy pracują, a właściwie opiekują się dziećmi podczas zajęć na ściance wspinaczkowej. Nasze córki: Zuzia lat 6 i Mania lat 5, różnią się nie tylko sprawnością, ale również temperamentem. Instruktorzy dostosowują więc rodzaj ścianki wspinaczkowej, do wieku i umiejętnosci dziecka. Na początku przypinają na uprzęży – liny (po których dziecko będzie mogło bezpiecznie zjechać – „spuścić” się na dół). Zanim pozwolą dziecku się wspinać, ćwiczą kilka razy bezpieczne zejście, które polega na delikatnym odbijaniu się stopami o ściankę i powolnym, kontrolowanym zejściu na dół.

wspinaczka dla dzieci od jakiego wieku
Wspinaczka dla dzieci od jakiego wieku? Wszystko zależy od dziecka.

To co istotne, dziecko początkowo zaczyna od najprostszej opcji wspinaczki. W Fikołkach mamy różne poziomy wspinaczki. Od córek wiem, że najłatwiejsza (początkowa) ścianka wspinaczkowa to piłki, a najtrudniejsza to literki. Zuzia po kilku razach na piłkach, próbowała chętnie innych ścianek. Marysia z kolei bardzo nieufnie podchodzi do wysokości, więc dla niej najprostsza ścianka wspinaczkowa do połowy, oraz gwiazdki okazują się wystarczajace.

Co zrobić gdy wspinaczka dla dzieci jest stresująca?

Według mnie nie ma sensu zmuszać do dziecka do korzystania ze ścianki wspinaczkowej. Mam nadzieję, że z tego artykułu już wiesz, od jakiego wieku rozpocząć wspinaczkę dla dzieci. Każde ma swoje indywidualne tempo i zacznie w innym wieku. Jakakolwiek aktywność fizyczna, czy hobby nigdy nie powinny odbywać się z przymusu. Przyniesie to odmienny skutek do zamierzonego. Wystraszymy dziecko, zniechęcimy, albo jeszcze przysporzymy mu traumy przed wspinaniem się! Ale wierzę w to, że zaden rodzic tego nie chce.

Jesli myślałaś o wspinaczce dziecięcej w jakiejś szkółce, lub jako regularne zajęcia dodatkowe, a twoje dziecko nie pała optymizmem, odpusć. Albo zabierz je na ściankę wspinaczkową do sali zabaw. W Fikołkach nie musicie mieć własnego sprzętu do wspinania się. Możecie spróbowac swoich sił i wrócić za jakiś czas, lub wykupić karnet na regularne wspinaczki.

Jestem ciekawa czy Twoje dzieci korzystają ze ścianki wspinaczkowej? W jakim wieku Twoje dzieci zaczęły wspinaczkę?

Nie przegap nowości na blogu:

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
0
Would love your thoughts, please comment.x