Truskaw szlaki atrakcje dla dzieci

TRUSKAW SZLAKI, KTÓRE SĄ IDEALNE NA RANDKĘ I DLA RODZIN Z DZIEĆMI

Czy wiesz że Truskaw ma szlaki, które są idealne na czas we dwoje lub spędzenie dnia z rodziną i dziećmi? Szlaki turystyczne Mazowsza usytuowane w Kampinowskim Parku Narodowym zachwycają różnorodnością. Nie tylko długością tras, ale również atrakcjami dla dzieci i rodziców, które spotkasz na ich drodze. W nawigację trzeba wpisać „Truskaw parking leśny i wiaty piknikowe”. Z Pruszkowa odległość wynosi 20 km, a z Warszawy 30 kilometrów.

Zainteresuje cię również:

Truskaw szlaki, które wybrać najpierw?

Truskaw to jedna z najstarszych wsi położonych w Kampinosie. Źródła podają na jej temat pierwsze wzmianki od 1419 r. Swoją nazwę ma od słowa „trusk”, które znaczy tyle co poziomkę lub inny owoc leśny. Gdy nasze córki były u dziadków, wpisałam w Google „Truskaw szlaki”, by dowiedzieć się więcej na temat miejsca z prostym dojazdem. Chciałam spędzić razem z mężem czas w lesie, a szykowaliśmy się na trasę po godzinie 16:00 w tygodniu. Znalazłam scieżkę dydaktyczną do Karczmiska. Mierzy ona 2,8 km długości i w większosci wyłożona jest drewnianą kładką.

Truskaw ścieżka dydaktyczna

Truskaw Ścieżka dydaktyczna do Karczmiska

Ogromnym plusem tego miejsca jest to, że ścieżka jest prosta, krótka i łatwo dostępna. Zaczyna się obok parkingu na skraju wsi Truskaw. Na wstępie zaznaczyłam, że ta trasa jest zarówno dobra na romantyczny spacer, jak i wypad z rodziną. Dlaczego tak myślę? Po drugiej stronie od wejścia na szlak znajduje się plac zabaw dla dzieci. Jest mały, ale zadbany i sprawny. Po drugie, zanim wejdziemy na polanę mijamy dużą wiatę (w sam raz na piknik i małe co nieco).

Truskaw szlaki
Truskaw szlaki wiata piknikowa
plac zabaw Truskaw
plac zaabw truskaw

Truskaw szlaki, które polecam

Ścieżka do Karczowiska ma około 2,5 kilometra długości. Gdy miniemy wiatę, zobaczymy niewielką polanę, wokół której rozciągają się mokradła. Widok jest naprawdę piękny i malowniczy. Jednak decydując się na wiosenny spacer, warto uzbroić się w odpowiednie obuwie – najlepsze będą kalosze. My nie byliśmy świadomi różnorodności terenu i wróciliśmy brudni i szczęśliwi. Mając całe buty w błocie, ale ogień w sercu i radość w oczach, po krótkim odcinku Kampinos wita nas drewnianą kładką, która pozwoli na bezpieczne delektowanie się szlakiem.

Truskaw szlaki
Truskaw szlaki
Truskaw szlaki
Truskaw szlaki

11 przystanków na szlaku w Truskawiu

 Ścieżka liczy łącznie 11 przystanków, które wskazują nowe, pełne ciekawostek tablice. Szkoda, że wiele z nich jest pomazanych. Bardzo irytują mnie takie akty wandalizmu, ale na szczęście na ścieżce było bardzo czysto. Ani śladu jednego nawet śmiecia, my opakowanie po kawie spakowaliśmy do plecaka ze sobą. Warto wspomnieć, że czytając tablice informacyjne, zostają przedstawione sukcesje łąk. Niektóre z nich trzeba było bezwzględnie kosić, aby ocalić gatunki innych roślin, owadów i zwierząt. Okazuje się, że nieraz ingerencja człowieka w naturę jest niezbędna.

truskaw łąki
truskaw łąki
Truskaw szlaki
Truskaw szlaki

Drewniane kładki Truskawia, cisza, mokradła i las

Truskaw łączy szlaki, które zadowolą zarówno miłośników przyrody jak i fotografii. My z mężem ładowaliśmy tutaj „baterie” po 8 godzianch zdalnej pracy przy komputerze. Z perspektywy mamy, mogę powiedzieć, że zabranie tutaj dzieci, będzie dla nich ogromną frajdą.

Lista powodów dla których warto zorganizować randkę w Truskawiu:

 • w tygodniu jest tu kameralnie i mały ruch na szlaku
 • bardzo dobry dojazd z Warszawy, zarówno autem jak i komunikacją miejską
 • w naszym przypadku szybki i dobry dojazd autem z Pruszkowa
 • zróżnicowany teren Truskawia jest idealnym tłem dla wspólnych fotografii
 • można pospacerować przytulonym, za rękę po kładce w romantycznej scenerii
 • mężczyźni mogą wykazać się gentelmańską postawą, użyczając swojego ramienia do pokonania odcinków błotnych między kładkami.
Truskaw droga do Karczmiska
Truskaw droga do Karczmiska

Lista powodów dla których warto zabrać rodzinę i dzieci na szlaki Truskaw:

 • prosta i krótka trasa, którą z łatwością pokonają maluchy
 • super okazja do brodzenia w błocie (pamiętajcie o kaloszach)
 • wiata piknikowa na samym początku trasy, idealne miejsce na przekąszenie czegoś
 • kameralny plac zabaw będzie idealną motywacją do przejscia szlaku
 • możliwość pokonania trasy rowerami
 • tablice edukacyjne to fajny pomysł na lekcję przyrody
 • można tu tropić pierwsze znaki wiosny.
Truskaw droga do Karczmiska

Truskaw szlaki, które Ci polecam

Poza ścieżką dydaktyczną do Karczmiska, polecam również Szlak Truskaw-Palmiry. Tutaj trzeba przygotować się na kawałek trudnej historii. Wybierając czarny szlak, dotrzesz do miejsca, gdzie znajduje się aż 2000 mogił, upamietniających śmierć ofiar hitlerowców podczas II wojny światowej. Jego długość to około 6 kilometrów, ale ma trudne momenty. Wąskie ścieżki i pagórkowate podejścia w okolicy wydm. Jest jeszcze coś dla fanów dłuższych wędrówek, około 20 kilometrowy Szlak im. Powstańców Warszawskich – żółty, doprowadzi do malowniczego Leszna.

Truskaw szlaki
Truskaw szlaki

Które szlaki w Truskawiu są Twoimi ulubionymi? Jakie miejsca w Kampinowskim Parku Narodowym polecisz nam do aktywnego wypoczynku?

Nie przegap nowości na blogu:

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Truskaw szlaki, które są idealne na randkę i dla rodzin z dziećmi | pochodzi z […]

Shopping Cart
1
0
Would love your thoughts, please comment.x