Czym jest nauczanie przez doświadczanie? Na czym polega cykl Kolba? Czym jest uczenie się przez doświadczanie?
14 listopada w Pruszkowie odbyła się wartościowa i inspirująca Konferencja dla nauczycieli, organizowana przez firmę St. Majewski i Kolorowy Świat Bambino. Spotkanie miało wymiar edukacyjny, było bezpłatne i podzielone na część warsztatową i wykłady. Można było zapisać się na warsztaty plastyczne z Bambino lub w tym samym czasie wybrać się do fabryki kredek w Pruszkowie. W związku z tym, że jestem edukatorką w Muzeum Dulag 121, pokusiłam się na wyjątkowe zwiedzanie w fabryce St. Majewski.
Zainteresuje Cię również:
- EDUKACYJNE PREZENTY DLA DZIECI, JAK JE ZNALEŹĆ? MOJE TOP 5 RZECZY WSPOMAGAJĄCE ROZWÓJ!
- 7 POMYSŁÓW NA NAUKĘ PRZEZ ZABAWĘ W DOMU – TRZECIA POZYCJA WYMIAT
- JAK SKUTECZNIE ODSTRESOWAĆ MAMĘ?
Nauczanie przez doświadczanie
Nauczanie przez doświadczanie polega na weryfikowaniu nowych kompetencji w praktyce. Mówimy o tym procesie jako sekwencji ponieważ po zakończeniu jej zaczyna się ona od nowa. Wspomniany cykl powtarzany jest wielokrotnie. Warto zaznaczyć, żewszsytko zaczyna się od doświadczenia. Dziecko nie wkuwa na pamięc definicji tylko jest zanurzane w różnegorodzaju doswiadczeniach przez co odkrywa świat.
Podczas konferencji „Nauczanie przez doświadczanie. Rozwój dziecka w przedszkolu i edukacji wczesnoszkolnej”, pedagodzy z całej Polski mieli okazję uczestniczyć w bezpłatnym szkoleniu. Nie mogłam przegapic takiej okazji, bo wydazrenie odbywało się w Pruszkowie, w którym mieszkam! Miałam przyjemność brać udział w spotkaniu jako edukatorka muzealna, blogerka i dziennikarka współpracująca z lokalnymi mediami.
Program Konferencji Nauczanie przez doświadczanie
Nie ukrywam, że pierwsze na co zwróciłam uwagę, gdy zapoznawałam się w z programem wydazrenia, był fakt iż jedną z prelegentek będzię Dorota Zawadzka, psycholożka, autrka książek i osobowość medialna. Dla wiekszości znanana z programu „Super Niania”. Dorotę obserwuję od dawna w social media, miałam okazję być kiedyś na jej szkoleniu w Warszawie, kiedy jako początkująca mama, nie miałam pojęcia jak radzić sobie ze złością mojej córki i swoją bezsilnością. Ucieszyłam, się że będzie okazja poznać się i porozmawiać na żywo. Drugą kwestią, która zatrzymała moja uwaga, było nazwisko Moniki Skikiewicz „Bajanki”, z którą miałam okazję współpracować podczas tegorocznych Targów Książki i Madiów VIVELO. Uradowałam się, że Monika odwiedzi moje miasto i znów się spotkamy. Natomaist trzecim powodem, dla którego bardzo chciałam być częścią tego wydazrenia, była unikatowa okazja odwiedzenia fabryki kredek St. Majewski, która ma ogromne znaczenie historyczne dla Pruszkowa.
Jak zanurzyć dzieci w świecie kreatywności i zabawy?
Wczytując się w agendę programu, nasunął mi się wniosek, że podczas Konferencji „Nauczanie przez doświadczanie” będzie okazja poznać nowe narzędzia, metody i pomysły na to jak codziennie zanurzać dzieci w szeroko pojętej kulturze. I to jest tak naprawdę kwitesencja tego, co jako mama i edukatorka, staram się każdego dnia praktykowac z córkami, dziećmi oraz młodzieżą, z którymi mam okazję wspólpracować podczas lekcji muzealnych, warsztatów i wydarzeń, które organizuję.
Wizyta w fabryce kredek Bambino: St.Majewski
Mój poranek rozpoczął się od zwiedzania fabryki kredek i poznania historii firmy St. Majewski, firmy która powstała w 1889 roku w Pruszkowie z inicjatywy inżyniera Stanisława Jana Majewskiego. Była pierwszą i jedyną fabryką ołówków w Królestwie Polskim. Jak łatwo zauważyć obecna nazwa spółkipochodzi od nazwy jego założyciela. Świetna koniunktura oraz innowacje technologiczne wprowadzone przez wlaścicieli fabryki zapewniły jej europejską renomę i pozwoliły na rychły rozwój. Dotychczasowa siedziba mieszcząca się przy ulicy Ołówkowej przeniesiona została na ulicę Kredkową, w której miałam przyjemność być i dopatrywać na własne oczy jak powstają kultowe już kredki Bambino!
W tym miejscu pragnę wam polecić dwie rzeczy:
- Film, który wyjaśnia proces powstawania kredek Bambino.
- Lekcje muzealną „Pocztówka z Pruszkowa”, którą mam przyjemność współprowadzić w Muzeum Dulag 121.
Odwiedzenie fabryki kredek zrobiło na mnie ogromne wrażenie! Gdy wróciłam do domu opowiedziałam córkom swoje wrażenia, pokazalam film i zdjęcia i naprawdę słuchały mnie z ogromnym zainteresowaniem. Podziwiajać proces wytwarzania kredek Bambino, otrzymałam poszczególne elementy kredki, które okazały się świetną pomocą dydaktyczną do opowiadania historii firmy St. Majewski. Mam wrażenie, że to idealny przyklad nauczania przez doświadczanie.
Warsztat plastyczny z produktami Bambino
Na tej częśc nie miałam okazji być, ale moja muzealna koleżanka, edukatorka Oliwia opowiadała o zajęciach plastycznych z panią profesor Małgorzatą Czuj w samnych superltywach. Potem, gdy pani profesor miała wykład, podała masę inspiracji, narzędzi do tego jak zanurzać dzieci w sztuce i rozbudzać w nich kreatywność. Z jeden metody udało mi się skorzystać w weekend podczas warsztatów rodzinnych w muzeum. Zobaczcie jakie cuda można wyczarować z produktów Bambino.
Wykłady podczas Konferencji Nauczanie przez doświadczanie
Muszę przyznać, że każdy jeden wykład podczas wydazrenia był ciekawy, konkretny i inspirujący. Pozwolę jednak skupić się na 3 prelekcjach, które najbardziej skradły moje serce. Wykład „Rola aktywności plastycznej w stymulowaniu kreatywności dziecka” profesor Małgorzaty Czuj, był dla mnie ogromną bazą inspiracji. Poznałam nowe narżedzia, metody pracy i usłyszałam to, co sama czuję całą sobą: dzieci nie należy oceniać, tylko motywować do radosnego tworzenia. Nie ma chyba nic gorszego niż zniechęcenię i urażenie małego człowieka, tym, że nie rozumie się jego spojrzenia na świat podczas kreatywnych zajęć. Nauczyciel ma być przewodnikiem i zachęcić każdego jednego ucznia, do tego by zainteresował się jego zajęciami.
Druga prelekcja, cóż nie będe oryginalna, ale to ta prowadzona przez „Bajankę”. Wykład „Czytelnictwo przez zabawę. Książka, kredka, farba, plastelina = dobra zabawa” to prosty i sprawdzony przepis na sukces. Pod warunkiem, że ma się kreatywność i energię Moniki Skikiewicz. „Bajance” udało się poderwać dorosłych z foteli i rozruszać salę. Całe wystąpienie bylo konkretne i pokazało praktyczne wykorzystanie materiałów plastycznych i książek, aby kreatywnie spędzać czas z dziecmi.
Wisienką na torcie było spotkanie z Dorotą Zawadzką, dla mnie zdecydowanie za krótkie, bo czas z nią minął błyskawicznie. Poza konkretną wiedzą i przemycaniem naukowych spostrzeżeń Dorota zrobiła wielkie show. Z niesamowitym luzem, błyskotliwością i puentami opowiedziała o tym jak nauczyciel powinien być przewodnikiem dziecka, który za rękę zanurza go w świecie sztuki.
I tak, nauczyciele i edukatorzy robią na co dzień niesamowitą robotę, ponieważ to oni bardzo często zapewniają uwaga: jedyny kontakt dziecka z szeroko rozumianą kulturą. To oni zabierają młodych ludzi do muzeów, galerii sztuki, teatrów, podpowiadają jaką literaturę czytać i jakiej muzyki słuchać. Dlatego tak ważne jest, aby edukatorzy jak najczęściej wychodzili poza „własną bańkę” i korzystali z rozmaitych form edukacji, które poszerzą ich horyzonty i ubogacą ich perspektywę. Jak to robić? Myślę, że odpowiedzią może być m.in. udział w takiej konferencji jak ta, którą zorganziowała firma St. Majewski.
Podsumowując, ocenaim Konferencję „Nauczanie przez doświadczanie” jako merytoryczną, inspirującą i dobrze zorganziowaną. Ciesze się, że w Pruszkowie pojawia się coraz więcej wydarzeń na bardzo wysokim poziomie. Ogromnie się cieszę, że mogłam na własne oczy obserwować proces powstawania kredek Bambino, to było naprawdę ekscytującę doświadczenie. Największą wartością takich wydarzeń są oczywiście ludzie – ogromne ukłony do osób tworzących program, w mojej ocenie gościnie dobrane w punkt. Nie pozostaje mi nic innego jak czekać na kolejną edycję takie wydarzenia w moim Pruszkowie!
Jestem ciekawa, czy ktoś z was był na tej konferencji? Jak ją oceniacie? Czy temat zanurzania dzieci w doświadczaniu sztuki jest bliski?