NATURALNE I BEZPIECZNE PRZEWIJANIE NOWORODKA – CO TO ZNACZY I CZYM SIĘ KIEROWAĆ?

Rodzice pragną dla swoich pociech jak najdelikatniejszej pielęgnacji. Doskonale wiedzą, że skóra noworodka jest bardzo wrażliwa, bo dzidziuś dopiero przyzwyczaja się do funkcjonowania poza brzuchem mamy. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich produktów kosmetycznych, które nie podrażnią i nie spowodują uczuleń. Kierując się wskazówkami położnych, wyjaśniam, czym tak naprawdę jest naturalne dbanie o higienę a, a także przedstawię instrukcję krok po kroku jak zmieniać pieluszkę w sposób bezpieczny i komfortowy dla dziecka.

Zainteresuje Cię również:

Zrozumieć pojęcie naturalnej i bezpiecznej pielęgnacji noworodków

Kiedy mówię o produktach naturalnych w kontekście przewijania noworodków, mam na myśli takie, które są wolne od chemikaliów, sztucznych zapachów i niepotrzebnych dodatków. Tak małe dzieci mają cienką i wrażliwą skórę, która jest bardziej podatna na podrażnienia i wysypki. Dlatego wybór odpowiednich produktów pomaga zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów skórnych i zapewnia delikatną pielęgnację. Szczególnie alkohol, perfumy, parabeny i inne sztuczności powinno zwrócić uwagę rodzica przeglądającego skład kosmetyków. Choć komponenty te nie należą do składników zabronionych np. w chusteczkach dla dzieci, mogą powodować uczulenia.

Nie oznacza to również, że skład musi być w 100% roślinny. Pamiętaj, że nawet najbardziej, wydawałoby się, bezpieczne roślinne dodatki mogą powodować egzemy. To kwestia indywidualna. Naturalna pielęgnacja jest więc taką, która służy skórze naszego malucha, jego zdrowiu, a przy okazji nie zanieczyszcza środowiska.

Z kolei, jeśli myślimy o bezpiecznych praktykach podczas przewijania noworodka, warto wsłuchać się w głos specjalistek, czyli położnych. Właściwe postępowanie podczas tej rutynowej czynności obejmuje:

 • utrzymanie higieny,
 • zapobieganie urazom i
 • dbanie o komfort maluszka.

Z pewnością pomogą w tym naturalne preparaty nawilżające skórę i obchodzące się z nią w sposób łagodny. np. https://babyandtravel.pl.

Naturalne produkty potrzebne do przewinięcia maluszka

Do podstawowych produktów niezbędnych do przewinięcia noworodka należą chusteczki nawilżane oraz pieluchy.

Mokre chusteczki spełniające kryterium naturalności to takie, które:

 • W większości są wodne (w 99%), a pozostałe składniki są pochodzenia roślinnego (np. betaina z buraka cukrowego).
 • Mają włókno wykonane z roślin (pulpy drzewnej) – warto zwrócić uwagę na to, czy rozkłada się stosunkowo szybko (np. w 60 dni, a nie w 5 lat).
 • Użyte konserwanty to konserwanty spożywcze, czyli takie, które zapobiegają rozwojowi pleśni i bakterii – to daje gwarancję, że kontakt chusteczki z buzią noworodka jest bezpieczny;
 • Nie mają w swoim składzie komponentów powodujących lub zaostrzających egzemę tj. alkoholu, parabenów, chloru, SLS, SLES, lanoliny, benzoesanów, ftalanów, propylenu, glikolu, fenoksyetanolu, triklosanu czy metyloizolinonu.
 • Przeszły badania laboratoryjne na skórze alergicznej, ale również zostały przetestowane przez mamy i położne. 
 • Zawierają dodatki, które działają nawilżająco na skórę (np. glukozyd kaprylowo-kaprynowy, jeden z najdelikatniejszych naturalnych detergentów, idealny do pielęgnacji skóry wrażliwej).
 • Zostały wyprodukowane z troską o środowisko – może to być np. opakowanie nadające się do recyklingu, niski ślad węglowy podczas produkcji, stuprocentowa biodegradowalność tkaniny.

A co z pieluchami? Na co zwrócić uwagę, jeśli myślimy o naturalnej pielęgnacji, ale też bezpieczeństwie noworodka?

 • Wybierz odpowiedni rozmiar (najczęściej 0) dopasowany do wagi i wieku dziecka. Sprawdź, czy pielucha nie uciska, nie uwiera, a także, czy nie zasłania pępka.
 • Dotknij materiału i zdecyduj, czy nie jest zbyt sztywny i sztuczny. Pamiętaj, że skóra maluszka jest bardzo delikatna, więc musi mu być wygodnie, a przy okazji powinna oddychać.
 • Oceń podczas użytkowania, czy pieluszka jest przewiewna, chłonna, a skóra nie odparza się podczas regularnego przewijania.
 • Zwróć uwagę na dopasowanie pieluszki do obwodu brzuszka oraz ud – będzie to kluczowe, jeśli chodzi o test szczelności pieluszki, ale też wygodę dziecka; stosuj zasadę: „szczelnie, ale nie ciasno”.
 • Przeczytaj na opakowaniu, czy nie mają w składzie substancji podrażniających skórę, np. nie zostały wybielone chlorem.
 • Dowiedz się, czy posiadają testy, badania i rekomendację specjalistów z instytucji medycznych zajmujących się dziećmi.

Jak bezpiecznie przewinąć noworodka – instrukcja krok po kroku

Kiedy wybrałaś już odpowiednie przybory niezbędne do higieny maluszka, zabierz się za przewijanie, pamiętając o kilku podstawowych zasadach:

 1. Wybierz miejsce do przewijania, które jest wygodne dla Ciebie i dziecka, bezpieczne i stabilne. Sprawdź, czy ma warstwę wodoodporną i łatwo ją będzie wyczyścić. Zadbaj, by pokrycie nie było twarde, ostre i zimne (np. stosując materiałowy pokrowiec na przewijak).
 2. Dokładnie umyj ręce przed rozpoczęciem zmiany pieluszki, aby zachować higienę.
 3. Ani na chwilę nie spuszczaj maluszka z oczu. Kiedy musisz sięgnąć po kosmetyk, przytrzymaj rękę na brzuszku malucha.
 4. Połóż dziecko na plecach, podpierając jego głowę i dolną część pleców jedną ręką. Główka musi być stabilna.
 5. Rozepnij ubranko, a następnie pieluszkę. Złóż przód pieluszki tak, aby wyczyścić nim zabrudzenia. Następnie ją zwiń i wyrzuć.
 6. Podczas wycierania nie podnoś za nóżki do góry! Może włożyć rękę pod pupę noworodka, delikatnie unieść i wyczyścić. Możesz również zgiąć nóżki i przytrzymać je na brzuszku dziecka lub przetoczyć maluszka na bok.
 7. Użyj naturalnych i delikatnych chusteczek nawilżanych, aby dokładnie oczyścić pupę dziecka, upewniając się, że wycierasz od przodu do tyłu, aby zapobiec zanieczyszczeniu bakteriami. Zwróć uwagę na zagięcia i fałdy.
 8. Pozwól skórze noworodka wyschnąć przez kilka chwil lub delikatnie osusz ją. Jeśli maluszek ma objawy pieluszkowego zapalenia skóry, nałóż cienką warstwę kremu zgodnie z instrukcją produktu.
 9. Załóż świeżą pieluszkę. Zapnij ją dokładnie, upewniając się, że przylega do talii i nóżek dziecka. Teraz możesz ubrać dzidziusia.

Naturalne i bezpieczne przewijanie noworodka oznacza stosowanie delikatnych produktów kosmetycznych oraz przestrzeganie kilku zasad podczas zmiany pieluchy. Wybór produktów, takich jak naturalne chusteczki nawilżane czy przewiewne pieluchy jednorazowe daje pewność, że skóra dziecka pozostanie zdrowa i wolna od podrażnień. Postępując zgodnie ze wskazówkami położnych, zapewnisz swojemu skarbowi zdrowie, bezpieczeństwo i komfort.

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
0
Would love your thoughts, please comment.x