Pamiętasz jeszcze z dzieciństwa jak rodzice czytali ci bajki i baśnie? Pewnie, gdyby się dobrze zastanowić to coś tam świta, jakiś Bazyliszek, jakiś ten, no jak mu tam było Szewczyk Dratewka, czy Król Popiel. Przyznaj szczerze, że lubiłeś ten cały baśniowy świat, nawet bardzo prawda? A teraz jesteś stary (przepraszam dorosły) i nie masz już czasu na bzdury, czyli bajki. A co jeśli nasze polskie legendy podać ci na talerzu podrasowane? Takie wiesz z efektami specjalnymi, w klimacie science-fiction z plejadą aktorów i do tego osadzonych we współczesnych warunkach? Brzmi genialnie?! Bingo, dziś zabieram cię w kulturalną podróż z lekką nutką sentymentalnego czaru wspomnień, w zupełnie nowej jakości po prostu HD baśniowego świata.
15 minut dla kultury
Legendy Polskie to świetna okazja do poświęcenia kwadransy dla kultury. Bez wymówek, narzekania, że coś jest zbyt awangardowe, nudne czy po prostu za ambitne by zainteresować zwykłego Kowalskiego. Co musisz wiedzieć na temat tego projektu? Przede wszystkim to, że są to filmy krótkometrażowe osadzone w klimacie science-fiction i fantasy zrealizowanych we współpracy Tomasza Bagińskiego, Allegro i Platige Image. Co najważniejsze – polskie legendy są całkowicie dostępne za darmo w sieci.
Legendy polskie nie tylko dla dzieci
Co byś powiedział na zupełnie nowe aranżacje klasycznych historii o których musiałeś słyszeć na jeżyku polskim? Koniec ze sztampowa fabułą i nudnym zakończeniem. Polskie Legendy to projekt okazujący futurystyczne oblicze polskich opowieści przekazywanych z dziada pradziada. To coś czego jeszcze w polskim kinie nie było.
Dotychczas ukazały się:
- Legendy Polskie: Smok
- Legendy Polskie: Twardowsky
- Legendy Polskie: Twardowsky 2.0
- Legendy Polskie: Operacja Bazyliszek
Czekam na grudniową realizację:
- Legendy Polskie: Jaga
Legendy Polskie: Smok
Pierwsza ekranizacja legendy dotyczy wszystkim znanej powieści o Smoku Wawelskim. Cały projekt zobaczyłam dzięki mojemu mężowi, który po raz kolejny udowodnił że jest niesamowicie kreatywną bestią i nadal potrafi mnie pozytywnie zaskoczyć. To co łączy obydwie historie to Kraków. Akcja dzieje się przede wszystkim na Rynku, mamy nawet Kościół Mariacki, hejnał i owego Smoka, Tym razem Smok to dobrze zbudowany, ba wielki i brutalny „przybysz”, który poluje na „owieczki”, siejąc zamęt i spustoszenie w mieście. Owe owieczki to tym razem piękne niewiasty, które są wciągane przez Smoka na jego hiper, ultra, wypasiony i nowoczesny pokład pojazdu latającego (klimaty trochę a’la Star Trek). Wiadomo jak kończy się klasyczna krakowska legenda. Czym tym razem Smok również zostanie pokonany? Jak współczesny Szewczyk Dratewka przechytrzy bestię i czy gra jest warta świeczki? Sprawdź koniecznie poniżej walkę na supertechnologie…
Ciekawostka:
Nowy Szewczyk, dokładnie Szewczyk Janek to Tomasz Włosok, którego możemy obecnie oglądać w serialu „Na noże”, gdzie wciela się w rolę byłego chłopaka Zuzy. Muszę przyznać, że ten młody aktor zapowiada się bardzo ciekawie, wyczekuję jego kolejnych kreacji.
Legendy Polskie: Twardowsky
W historii Pana Twardowskiego jak podają opowiadania ludowe, główny watek postaci dotyczy cyrografu podpisanego z diabłem. Mamy zatem bogatego szlachcica, który dokonuje z czortem transakcji, za swoją dusze otrzymuje całe bogactwa tego świata wraz z wiedzą tajemną i magiczną – to tak w uproszczonej wersji. Finalnie bajka kończy się tak, że Twardowski przechytrzył bisa i zwiał przed diabłem na sam Księżyc. Współczesny Twardowsky siedzi sobie na Księżycu, wiedzie wypasione życie niczym jednej z najbogatszych szejków arabskich do momentu, kiedy… zjawia się po niego piękna diablica. Ach ta jego słabość do seksownych, przepraszam pięknych kobiet. Jak tym razem potoczą się losy najbardziej przeklętego? Dowiedz się klikając poniżej.
Ciekawostka:
Na początku filmu ukazuje się ostrzeżenie o tym, że film jest nieodpowiedni dla dzieci – nic dziwnego Więckiewicz wcielający się w Twardowskiego to zepsuty hedonista lubiący soczyście rzucić mięchem. Lepiej dobrać aktora nie można było, w punkt i tyle na ten temat.
Legendy Polskie: Twardowsky 2.0
Tym razem mamy kontynuację losów Twardowskiego osiadłego na Księżycu. Okazuje się, że dla zdesperowanego Polaka Układ Słoneczny to za mało. Czy uda mu się uciec przed diabelskimi gośćmi? Czy ocali duszę? Jak sądzisz, czy tym razem po raz kolejny okaże się, że „Polak potrafi” wszystko? Niebanalna wariacja na temat dalaszych (nieznanych) losów szlachcica, który próbował przechytrzyć diabła. Niesamowite efekty specjalne, nieoczekiwane zwroty akcji i dużo dobrego humoru w wersji hard dla wymagających. Obejrzyj na dole.
Ciekawostka:
W ciągu kilkunastu tygodni oglądalność pierwszych dwóch epizodów (Smok i Twardowski) sięgnęła 6 mln wyświetleń. Ogromny sukces, prawda?
Legendy Polskie: Operacja Bazyliszek
Początkowo myślałam, że Smok jest najlepszy z serii Legend Polskich, ale okazało się, że się myliłam. Wszystko zmieniło się po obejrzeniu nowej wersji Bazyliszka. Znów trzon historii jest zachowany: pojawia się okropny Bazyliszek, zostaje pokonany dzięki lustrze jednak nie daj się zmylić. Na tym podobieństwa w historiach się różnią. Efekty specjalne robią ogromne wrażenie, czuć klimat rodem z „Matrixa” i oczywiście mistrzowsko dobrana obsada aktorska, ale o tym przekonaj się sam!
Ciekawostka:
Paweł Domagała w roli Kołodzieja przede wszystkim wymiata. Po drugie udowadnia po raz kolejny, że jest doskonałym aktorem o największym warsztacie aktorskim. Bazyliszkowe starcie to listopadowa świeżynka z tego roku, mnie totalnie wbiła w fotel, pełen odjazd, a muszę zaznaczyć że wielką fanką SF nie jestem…
Legendy Polskie: Jaga
Czyli nie mogę się doczekać grudniowej odsłony interpretacji o Babie Jadze. Wiem, że nie można spodziewać się niczego co oczywiste. Podejrzewam, że znów reżyser zaskoczy nowatorską formą, adaptacją i efektami specjalnymi. Tym razem wyczekuję również aktorki, która wcieli się w główną bohaterkę legendy, jesteście ciekawi jak skończy się ta bajka?
Bajka jest dobra na wszystko
Nawet jeśli tym razem jest bajka dla dorosłych (mimo wszystko sceny są brutalne i dosyć mroczne, dlatego odradzam oglądać z najmłodszymi). Seria krótkometrażowych filmów Legendy Polskie są naprawdę świetnie zrealizowane, są czymś świeżym na polskim rynku filmowym i co najważniejsze są na tyle ekscentryczne i ciekawe, że nie wstyd wyjść z tym do ludzi na rynek zagraniczny.
Dlaczego warto poświęcić 15 minut na „Legendy”?
- odkryjesz nowe oblicze „nudnych i znienawidzonych” historii z dzieciństwa,
- poszerzysz swoje horyzonty,
- znów poczujesz się jak dziecko, które z rozdziawioną buzią czeka na rozwój wydarzeń,
- przekonasz się, że polskie SF ma się bardzo dobrze i prężnie się rozwija,
- zaimponujesz znajomym nowym tematem i ciekawymi linkami,
- przed tobą 5 wieczorów z krótkim, ale konkretnym kinem.
Osobiście jestem na maksa zauroczona całą serią „Legendy polskie” i z niecierpliwością wyczekuję na grudniową „Jagę”. Już jest, zachęcam do obejrzenia.
Okazuje się, że polskie kino tak często krytykowane przez rodaków ma nadal się dobrze i trzyma poziom. Jestem ciekawa, czy oglądałeś którąś część prezentowanej serii? Lubisz takie nowinki, chcesz żebym pisała o tym więcej? A może uważasz, że to strata czasu? Powiedz mi o tym koniecznie.
******
Bajeczne są tylko rzeczy przyziemne, gdy muśnie je ręka geniusza.
- Borys Pasternak
Przyznam, że nie oglądałam, chociaż gdzieś (nie mam pojęcia, gdzie to było) śmignął mi kadr z Bazyliszkiem. Skoro nie zajmie mi to wiele czasu, z przyjemnością obejrzę 🙂 Ostatnio przeczytałam „Baśnie Braci Grimm dla dorosłych i młodzieży. Bez cenzury”, więc w klimat niejako się wpisuje, a skoro już się trochę wkręciłam, to na „Legendy” też się znajdzie chwila!
Marzenka polecam ci serdecznie bo naprawdę ciekawa rozrywka. Baśnie Grimm są piękne, ale też trochę mroczne. Dziękuję za książkę, doszła i czytamy na dobranoc<3
Ta wersja baśni jest zdecydowanie bardzo mroczna. Oglądanie zaplanowałam sobie na weekend, na spokojnie, bez pośpiechu 🙂
Bardzo się cieszę, że ptaki trafiły w Wasze łapki! <3
Nic dziwnego będziesz się po proste delektowała 🙂
Ciekawy wpis! Na pewno jeszcze tu zajrzę!
Cieszę się!
Nie miałam w ogóle pojęcia, że taka produkcja w ogóle powstaje! Chociaż gdzieś coś mi przeleciało przed oczami, z przyjemnością obejrzę!
Bardzo się cieszę, na to liczyłam, że pokaże tutaj „coś” nowego 🙂
Udało Ci się Anka! 😉 uwielbiam odkrywać na blogach inne światy 😉
To rewelacja Dolka, czasem wydaje mi się, że kulturą to nikt się nie interesuje, ale na szczęście tak nie jest! 🙂
Obejrzałam wszystkie. Zdecydowanie kurczak na sterydach najlepszy. Wymiata! Nie tylko polskie legendy ale i polskie słownictwo. Efekty specjalne może jeszcze nie do końca realistyczne ale to nie budżet Hollywood. Liczy się ciekawy pomysł na przypomnienie nam o legendach i doskonała gra aktorska. Koniecznie daj znać gdy wyjdzie Baba Jaga.
Dorotka na pewno dam znać, wiem że w grudniu będzie Jaga, także tuż tuż 🙂 Dokładnie tak jak mówisz jest moc, jestem dumna z tych adaptacji 🙂
Jaga jest i już ją udostępniłaś 🙂 Co do Bazyliszka, myślałam że wcześniej wyskoczy z zasu i dopadnie rybaków… Filmy trzymają w napięciu
Masz racje i super, że zwróciłaś uwagę na Make off… faktycznie dużo fajnych ciekawostek 🙂
Znam jedynie Twardowsky’ego, ale z pewnością nadrobię i resztę. Są genialne!
Nie dziwi mnie twoje zdanie, wymiatają ! 🙂
„Katedra” Bagińskiego jest świetna, z niecierpliwością czekam też na nową ekranizację „Wiedźmina” ale o tym jeszcze nie słyszałam. Świetny pomysł i bardzo fajny wpis 🙂
Dziękuję, zachęcam do obejrzenia Jagi, najnowszej produkcji, już jest 🙂
Już widziałam wszystkie legendy wraz z teledyskami, są fantastyczne! (he, he; ) ). Jaga najbardziej mi się podobała 😉
Jaga fascynuje, przeraża, ale i wciąga 🙂 Czekam na ciąg dalszy <3
Lubię i oglądam. 🙂 Bazyliszka jeszcze nie widziałam. W wolnej chwili oczywiście nadrobię. Twój wpis będzie mi o tym przypominał. 🙂
To przypominam, że już nowa Jaga się ukazał, jest suuuper <3
Oglądałam wszystkie, jak tylko się pojawiały. Teraz czekam na pełnometrażowy film, który ma podobno łączyć wszystkie motywy w jedno. A „Jaga” – rewelacja!
potwierdzam Jaga wyszła czadowo i bardzo intryguje 🙂
[…] Na wstępie zaznaczę, że nie znoszę osób, które powtarzają bezmyślnie: polskie kino, polskie seriale – nie oglądam. Na moje uprzejme pytanie czy znają chociażby klasykę polskiego filmu, zazwyczaj odpowiadaj, że nie, lub coś tam widzieli, ale im to nie pasuje. Jeśli jesteś taką osobą możesz od razu stąd iść, bo nie mam zamiaru tracić czasu na tłumaczenie tego, że aby móc coś oceniać, najpierw trzeba to poznać. Skoro nadal tu jesteś mogę spokojnie oprowadzić cię po 5 polskich serialach godnych uwagi. Gdybyś nadal był spragniony polskich inspiracji, koniecznie sprawdź Legendy polskie. […]
O kurde! Jakimś cudem widziałam tylko „Smoka”! :O Uważam, że to świetny pomysł, by odtworzyć polskie legendy w nowej wersji. Dziś wieczorem nadrabiam zaległości 🙂
[…] W sobotę wybrałam się po raz pierwszy do kina z Zuzą, moją 3, 5 letnią córką. Dzięki zaproszeniu Ilony i Oli z Mamy ruszamy, miałyśmy okazję razem obejrzeć premierowy pokaz bajki „Księżniczka i smok”. Szczerze Wam się przyznam, że na to nasze wspólne wyjście cieszyłam się równie jak moja córka. Moje wewnętrzne dziecko skakało z radości, bo mimo trzydziestu lat nadal jestem fanką kreskówek. […]