kąpiele leśne co to

KĄPIELE LEŚNE – CO TO JEST, Z CZYM TO SIĘ JE, JAK PRAKTYKUJE?

Gdy wpiszesz w wyszukiwarkę frazę „kąpiele leśne co to”, wyskakują różne artykuły na temat „zanurzenia się w lesie”. Czym jest więc japońskie Shinrin-yoku, tłumaczone właśnie jako kąpiele leśne? Postaram Ci się to wytłumaczyć, zabierając na Warsztaty z Kąpieli Leśnych w Harmonii do pierwszego w Polsce Ośrodka Terapii Leśnych znajdującego się w Michałówku 1a w Nieborowie. Opiszę nie tylko moje doświadczenia, ale będę starała się pokazać teoretyczne i praktyczne właściwości leśnych kapieli, a wszystko umili fotorelacja z warsztatów, w ktorych uczestniczyłam razem z mężem.

Zainteresuje Cię również:

Kąpiele leśne – co to jest?

Pierwszy lockdown był momentem zwrotnym w moim życiu, w którym gwałtownie zostałam zatrzymana. Zwolnienie więc tempa życia, poprzez zamrożenie gospodarki nie tyle pozwoliło, co wymusiło na mnie przewartościowanie swojego życia. Można zatem powiedzieć, że postanowiłam wrócic do korzeni, spędzając więcej czasu na łonie natury i przyglądając się sobie. Z terminem kąpieli leśnych spotkałam się dużo wcześniej, przy okazji lektury „Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena, którą często Ci polecałam w moich social mediach. Kąpiele leśne to uważne współodczuwanie wszystkimi 5 zmysłami dobrodziejstwa lasu. To połączenie się z naturą w spokoju, harmonii, z elementami mindfullness.

kąpiele leśne co to
kąpiele leśne co to

Jak powstała praktyka Shinrin-yoku?

Ich historia sięga ponad 40 lat, choć kojarzona jest głównie z 2004 rokiem, kiedy w ramach narodowego programu zdrowia publicznego, w Japonii zaczęto zachęcać do odwiedzania lasów. „Zanurzania się w nich głębiej”, w celach obniżenia poziomu stresu i wzmocnienia układu odpornościowego. Badania naukowe dowodzą, że regularne zażywanie kąpieli leśnych m.in. obniża ciśnienie i poziom cukru we krwi, pomaga w walce z depresją i bezsennością, a także dodaje energii, a nawet podnosi próg bólu.

kąpiele leśne co to
kąpiele leśne co to

Kąpiele Leśne w Polsce

Prekursorką Shinrin-yoku w Polsce jest Jolanta Sokołowska, właścicielka Ośrodka Terapii Leśnych, biolog, terapeutka i certyfikowany przewodnik Shinrin-yoku.

Ośrodek Terapii Leśnych w swojej ofercie uwzględnia kąpiele leśne wyciszające, dla Menedżerów, par a także dla Rodzin.

Ośrodek Kąpieli Leśnych w harmonii… ciała, umysłu i duszy

Jola i jej syn ugościli nas po królewsku. Wszystko zaczęło się od przyjazdu „sympatyków lasu” do Ośrodka. Zanim wyruszylismy zanurzyć się w lesie, załapaliśmy się na integracyjną kawę i herbatkę. Okazało się, że nasza Ekipa to same fantastyczne osoby, niesamowicie interesujące osobowosci i ludzie z fajną, pozytywną energią. Nasza przewodniczka, Jolanta opowiedziała nam o kąpielach leśnych, wskazała co to w ogóle jest i jak praktykować świadome i głebokie zanurzenie się w przyrodzie.

Jak wyglądają warsztaty z Kąpieli Leśnych?

Warsztaty trwają jeden dzień. Odbywają się w godzinach od 10:00 do 17:00. Podczas Kąpieli leśnych:

  • wysłuchaliśmy wykładu i praktykowaliśmy zanurzenie się w lesie
  • pokazano nam jak praktykować Minfulness, Moc Oddechu, Medytacja W Ciszy
  • nauczono jak uprawiać Nordic Walking z Uważnością i Slow Jogging 
  • mogliśmy odpocząć w lesie i skorzystać z ławeczek do medytacji
  • degustowaliśmy Herbatki Leśne i Owoce Lasu 
  • spotkanie uwieńczyło ognisko i integracja przy nim.

Zanurzenie się w lesie w praktyce

Po przedstawieniu agendy Kąpieli Leśnych, czas na podzielenie się naszymi refleksjami. Podczas zanurzenia się w lesie i kontemplowaniu przyrody, towarzyszył nam nieustanny deszcz. Szczerze mówiąc pierwszy raz w życiu doswiadczyłam tak długiego bycia w lesie podczas deszczu, lecz było to niesamowitym przeżyciem. Dzięki temu nie tylko bardziej doświadczaliśmy wszystkimi zmysłami leśnej atmosfery, ale można było nad wyraz skoncentrować się na praktykowaniu uważności.

Spacerowaliśmy w grupie, będąc uwrażliwiani przez Przewodniczkę na otaczajacą nas przyrodę. Słuchając opowieści Joli o tym, w jakiej symbiozie żyje las, oraz o tym, że niektóre drzewa „się nie lubią” (zupełnie jak ludzie lub członkowie rodzin). Pomyślałam sobie więc, że warto na co dzień praktykować uważność i inspirować się przyrodą. Kontakt z nią działa na nas relaksującą. Las odstresowuje, odpręża, obniża poziom cukru i kortyzolu. Pomaga zregenerować się nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Do tego wszystkiego dotleniamy się, ale zupełnie inną jakością powietrza niż tą, w której przebywa żyjąc w wielkich miastach.

Czym Kąpiele Leśne są dla mnie?

Praktykując Shinrin-yoku, dowiedziałam się, że zwykłe spacerowanie po lesie,nie jest zanurzeniem się w nim. Tutaj zachodzą pewne etapy, które umożliwiają nam w pełni przygotować się na obcowanie z naturą. Podczas kąpieli leśnych uaktywniamy 5 naszych zmysłów do współodczuwania kontaktu z lasem, do zjednoczenia się z przyrodą. Do bycia jednością z matką ziemią. Osobiście było to dla mnie bardzo przyjemne doświadczenie, również na poziomie metafizycznym. Śpiew ptaków, zapach lasu podczas deszczu, oraz możliwość dotykania drzew, przytulania się do nich, była dla mnie bardzo relaksującym i oczyszczającym doświadczeniem. Dzięki temu mogłam się zdystansować od swojego życia, trosk i pobyć ze sobą tu i teraz.

Degustacja herbatek leśnych i owoców lasu

Przemoknięci, ale szczęśliwi wróciliśmy po Kąpielach Leśnych do Ośrodka, gdzie czekały na nas rozgrzewające herbatki. Degustowanie naparów z pokrzywy, mięty, stokrotek, malin i róży były bardzo miłym doznaniem. Nie muszę zatem chyba wspominać, że po naszym długim i pogłębionym spacerze w lesie, posilenie się domowym drożdżowym ciastem i ciepłą herbatką, było spełnieniem marzeń. I kulinarnych rozkoszy i wdzięczności, za to wszystko czego mogliśmy doświadczyć. Konfitury z leśnych owoców i miód akacjowy z okolicy idealnie uzupełniały rozkosz naszych zmysłów.

Czas na medytację i praktykę uważności

Gdy udało nam się posilić, nadszedł czas na część rozwojową, w której przy uroczym kominku, otuleni kocykami, praktykowaliśmy uważność. Jola jako terapeutka wprowadziła nas w tajniki medytacji prowadzonej, ucząc nas tego, w jaki sposób powinniśmy oddychać i praktykować wyciszenie. To było bardzo przyjemne doświadczenie. Dla mnie nie było to nowością, ponieważ korzystałam już z medytacji prowadzonej, ale mój mąż wyszedł bardzo poruszony i zrelaksowany tym doświadczeniem. Szczerze mówiąc byłam pozytywnie zaskoczona, bo nie spodziewałam się, że tematyka tego spotkania, a szczególnie już medytowania będzie dla niego interesująca.

Ognisko integracyjne i czas na networking

Odprężeni, skupieni i właściwie wypoczęci, udaliśmy się na przygotowane ognisko. I znów to samo, bardzo smaczne jedzenie, o dobrym składzie, lokalne produkty w wersji klasycznej, a także wegetariańskiej. Z mego punktu widzenia to bardzo istotne, gdyż od dłuższego czasu staram się komponować posiłki semi wegetariańskie. Lecz na spróbowanie słoniny z dzika się skusiłam i była bardzo smaczna!

Ludzie, z którymi doświadczaliśmy Kąpieli Leśnych okazali się doskonałymi kompanami do rozmowy i spędzania czasu. To cudowne uczucie, poznać kogoś i mieć wrażenie, że znamy się od zawsze. Tak właśnie się czułam w tej Ekipie. Nasza Przewodniczka i Organizatorka – Jola, zadbała również o integrację i możliwość zapoznania się z każdym z Grupy.

Jak ćwiczyć w lesie? Na pewno w rytmie slow

Całe to praktykowanie uważności i zanurzenie się w przyrodzie, sprzyja relaksacji, zatrzymaniu tzw. galopady myśli. Praktykując Kąpiele Leśne pod okiem Certyfikowanej Przewodniczki, dowiedzieliśmy się również, że dobrą praktyką jest wprowadzenie do swojej codzienności slow joggingu lub Nording Walkingu.

Slow jogging odpręża, dotlenia i nie obciąża stawów, mogą go również praktykować osoby z nadwagą, kiepską kondycją, chcące poprawić nie tylko kondycję psychiczną, ale również fizyczną. Natomiast jeśli interesują Cię „kijki”, pamiętaj aby nauczyć się odpowiedniej techniki ich używania pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Inaczej wpływają negatywnie na postawę ciała i zamiast sobie pomóc, szkodzimy.

Las uwrażliwia nas na własne potrzeby i uczucia innych

Podczas zanurzania się w lesie i praktykowania uważności zrozumiałam, że las pozwala nam dotrzeć do prawdy o samym sobie. Żyjemy w bardzo intensywnych, szybkich czasach, gdzie tempo codziennego życia rujnuje nam zdrowie. Otoczeni technologią, uzależnieni od smartfonów (ja również), tracimy z oczu to co najważniejsze. Relację z samym sobą, oraz naturalne sygnały naszego organizmu, który najlepiej wie jak nam pomóc i kiedy zwolnić.

Czy Kąpiele Leśne są dla wszystkich?

Wydaje mi się, że praktykowanie Kąpieli Leśnych nie ma ograniczeń wiekowych i zdrowotnych. Co ciekawe, w Ośrodku Kąpieli Leśnych między Łodzią a Warszawą, można je praktykować solo, w parze, a nawet z dziećmi – rodzinnie. Nie byłabym sobą, gdybym nie podpytała Joli, o to co ma w programie dla dzieci. Nie zdradzając zbyt wiele szczegłów za szybko, powiem, że dzieci byłyby zachwycone. Poszukiwanie krasnali oraz obcowanie z naturą, którą rozbudza dziecięcą wyobraźnie, w moim odczuciu jest wszystkim, czego im do szczęścia potrzeba.

Kąpiele leśne – co to jest? Szczęście i zanurzenie się w lesie, Tu i Teraz. Dotarcie do swojego wnętrza i próba przywrócenia harmonii własnemu życiu.

– Nieidealnaanna

Mam nadzieję, że po tym artykule już wiesz czym są Kąpiele Leśne i czym różnią się od zwyczajnych spacerów po łonie natury? Na hasło “NIEIDEALNAANNA” otrzymujesz zniżkę  -15% (ważna do końca czerwca 2021)na udział w warsztatach.

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kami
3 lat temu

Świetny tekst o kąpielach leśnych! Dziękuję za ten wartościowy materiał. Sam spędzam w lesie wiele wolnych chwil, uwielbiam naturę i spokój jaki daje. Pozdrawiam serdecznie!

Phamily
2 lat temu

Super sprawa uwielbiam, a sama też od pewngo czasu staram się przejść na wegetarianizm, na razie właśnie semi wege

trackback

[…] KĄPIELE LEŚNE – CO TO JEST, Z CZYM TO SIĘ JE, JAK PRAKTYKUJE? […]

Aneta
1 rok temu

Miejsce zdecydowanie dla mojej rodziny! Uwielbiam spacery po lesie — kiedyś gdy mieszkaliśmy w Kranenburgu – systematycznie odwiedzaliśmy różne zakątki lasów! Ten spokój i zanurzenie w naturze był dla nas niesamowite — jest to zupełne oderwanie od chaosu w którym obecnie żyjemy.

trackback

[…] z owocowej wyprawy! Sady Klemensa, skutecznie ładują baterie, są wręcz idealne do odbycia kąpieli leśnej, czy obcowania z naturą. Polecam wybrać się na cały dzień, najlepeij w towarzystwie rodziny. […]

5
0
Would love your thoughts, please comment.x