Integracja sensoryczna dzieci

Integracja sensoryczna dla dzieci – czy to nowa moda?

Czy zastanawiałeś się kiedyś czy integracja sensoryczna dla dzieci to nowa moda? Integracja sensoryczna to proces porządkowania przez nasz mózg informacji odbieranych z otoczenia poprzez zmysły. W dzisiejszym wpisie pojęcie integracja sensoryczna będziemy taktować jako zajęcia terapeutyczne. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o teorii i terapii integracji sensorycznej, zajrzyj do poprzednich wpisów.

Zainteresuje cię również:

Co to jest integracja sensoryczna?

Zabawa z dzieckiem jako furtka do jego świata

Sensoryczny świat zabawy – nowy cykl wpisów eksperckich na blogu


Żyjemy w specyficznych czasach. Nasz mózg ewolucyjnie był przystosowany do zupełnie innych warunków, niż serwujemy sobie na co dzień. Nasze zmysły pełniły znacznie większą rolę w świecie, w którym dzięki dobremu słuchowi można było usłyszeć zagrożenie, dzięki dobremu wzrokowi i koordynacji ruchowej zdobyć pożywienie, a dzięki sprawnemu węchowi wiedzieć czy to jedzenie jest dla nas bezpieczne. Dzieci były noszone w chustach przywiązanych do matki. Przeżywały tylko najsilniejsze osobniki, bo nie było możliwości medycznej pomocy.

Czy integracja sensoryczna dla dzieci to wymysł dzisiejszych czasów?


Piszę tutaj o naprawdę zamierzchłych czasach, jednak nasz mózg ewolucyjnie nie zmienił się tak bardzo, natomiast warunki, w jakich żyjemy są zdecydowanie inne. Choć nie musimy sięgać aż tak daleko, żeby zobaczyć o ile mniej doświadczeń zmysłowych dajemy obecnie naszym dzieciom.
Jeszcze dwadzieścia pięć lat temu dzieci biegały po podwórkach, grały w klasy, wisiały na trzepakach, a nie bawiły się smartfonami czy tabletami (przestymulowując tym samym zmysł wzroku i słuchu a deprywując rozwój innych zmysłów).
Ewolucja nie jest tak prędka jak rozwój nauki i techniki. Nasz układ nerwowy nie jest w stanie dostosować się do zmian technicznych i w obecnych czasach jest po prostu najczęściej przestymulowany przez dźwięki, ekrany, światła, a niedostymulowany w obrębie dotyku, przedsionka i czucia ciała.

Integracja sensoryczna dzieci
Integracja sensoryczna kształtuje się już w łonie mamy

Czy integracja sensoryczna dla dzieci jest konieczna?


Często rodzice zadają pytania, „a co jeśli nie pójdziemy na terapię, albo nie będziemy wykonywać ćwiczeń i zabaw stymulujących integrację sensoryczną? Czy wtedy moje dziecko będzie niepełnosprawne?”
Po pierwsze, to o czym warto pamiętać to to, że diagnoza zaburzeń integracji sensorycznej nie jest diagnozą medyczną. Jest to diagnoza zaburzeń w obszarze zmysłów i stawia się ją po to, żeby móc stymulować dziecko w określonych obszarach. Poprzez odpowiednią stymulację w mózgu wytwarzają się określone połączenia, dzięki którym nasz układ nerwowy przestaje być aż tak wrażliwy czy niewrażliwy na dane aktywności.

Integracja sensoryczna dzieci
Integracja sensoryczna dzieci to odczuwanie wszystkimi zmysłami.

Po co nam integracja sensoryczna dzieci?


W uproszczeniu, terapia i diagnoza SI są po to, żeby pomóc dziecku w odbiorze zmysłów i wytworzyć połączenia w mózgu, dzięki którym ten odbiór będzie w przyszłości łatwiejszy.
Tak naprawdę bardzo trudno przewidzieć konsekwencje zaniedbania w tym obszarze. Często ludzie mający zaburzenia integracji sensorycznej znajdują jakiś kanał kompensacji, czyli jeśli jestem nadwrażliwa słuchowo, to pewnie nie wybiorę pracy jako nauczyciel, a jeśli mam słabą koordynację wzrokowo-ruchową, nie będę wybitnym tancerzem. Ba! Nawet nie będę wcale lub będę słabym kierowcą.

integracja sensoryczna dzieci
Co wspólnego ma taniec z integracją sensoryczną?

W takim razie kiedy udać się do specjalisty?


Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie w życiu pominąć to, co jest dla nas trudne, czasem nie da się uniknąć głośnych miejsc, a to może wpłynąć na złe samopoczucie, rozproszenie, brak koncentracji uwagi, przeciążenie układu nerwowego.
Dlatego od samego początku życia dziecka warto stymulować jego rozwój w obszarze każdego zmysłu, aby dać mu możliwość prawidłowego rozwoju, a jeśli zauważamy u dziecka problemy z prawidłowym odbiorem wrażeń warto udać się do specjalisty, czyli terapeuty integracji sensorycznej.

http://nieidealnaanna.pl/praca-teraputy-si/
http://nieidealnaanna.pl/integracja-sensoryczna-si/

Czy macie jakieś pytania na temat integracji sensorycznej dla dzieci?


Literatura:
Przyrowski, Z. (2012). Integracja sensoryczna. Wprowadzenie do teorii, diagnozy i terapii. EMPIS, Warszawa.
Ayres, J., A. (2002). Integracja sensoryczna a zaburzenia uczenia się. Wydawnictwo Harmonia. Gdańsk.

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
MamaPatrzy
4 lat temu

To tez zalezy od dziecka, ale faktycznie kiedys tego nie było, ale kiedyś tez społeczeństwo nasze było inne. W/ychodzę z założenia że zawsze jak nas coś niepokoi warto udać sie do specjalisty 🙂

Shopping Cart
1
0
Would love your thoughts, please comment.x