WYDMA PĘKATKA – NAJPIĘKNIEJSZA WYDMA BLISKO WARSZAWY!

Macie czasami tak, że pragniecie pojechać w jakimś pięknym miejscu, ale bez konieczności odbywania długiej podróży? Ja mam tak nieustannie! Dlatego, gdy mój mąż zaproponował klimat rodem z plaży, naomiast blisko Warszawy ucieszyłam się. Jeśli macie ochotę poczuć się jak na mikro pustyni lub w najmorskiej miejscowości otulonej piaszczystą plażę zostańcie ze mną do końca! Dziś zabieram Was na wycieczkę na Wydmę Pękatkę – najpiękniszją z wydm, tylko 50 min autem od Warszawy!

Wydma Pękatka – jak dotrzeć?

Wydma Pekatka leży w Mazowieckim Parku Krajobrazowym, na bagnie Całowanie, w obrębie obszaru Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Około 200 metrów na zachód od stanowiska przebiega ścieżka przyrodnicza „13 błota stóp”. Jak łatwo się domyśleć, wystarczy, że w nawigację wstukacie: „Wydma Pękatka” lub „Bagno Całowanie”, a GPS poprowadzi was prosto do celu!

My wyruszyliśmy autem z Pruszkowa i kierowaliśmy się na „Bagno Całowanie”. Jechaliśmy od strony Otwocka, drogą nr DW862, skreciliśmy w lewo DK50, a na końcu w drogę 862. Z Warszawy najwygodniej jest jechać 801. Na bagno może wjechać albo od strony Całowania, albo drogi 862 i miejscowości Podbiel przy straży pożarnej skręcić w polną drogę. My zaparkowaliśmy pod remizą strażacką i rekomendujemy, aby tam zostawić auto i przejść się lasem, aby nie kurzyć, nie płoszyć zwierząt i ptaków i zobaczyć więcej. Można wjechać pod kładkę autem do rezerwatu, stamtąd zostanie nam 1 km do Wydmy „Pękatka”.

Wydma „Pękatka” historia

Najpiękniejsza wydma blisko Warszawy, czyli nasza Wydma Pękatka, ma arcy ciekawą historię! Otóż okazuje się, że wyniki badań archeologicznych i geologicznych w Podbieli, wskazały że znajdujue się tu prahistoryczna szata roślinna. Relikty na tych terenach są unikatem wśród pozostałości osadnictwa późnopaleolitycznego na Niżu Europejskim. Wydma Pękatka to aż 1300 metrów wydm znajdujących się na zachód od Podbieli. Warto wspomnieć, że że znajduje się ona wśród największych kompleksów torfowisk niskich na Mazowszu. Torfowiska wypełniają dawne koryto Wisły. Teren w otoczeniu wydm porośnięty jest obecnie niską roślinnością i krzewami. Na południowy wschód od nich znajdują się stawy rybne.

Najpiękniejsza wydma blisko Warszawy

Wydma Pękatka podbiła moje serce, bo teren choć niewielki jest bardzo urokliwy i romantyczny. Według książki Lechosława Herza „Archeolodzy odnaleźli tam krzemienne narzędzia, ślady chat, szałasów i jam gospodarczych sprzed około 13 000 lat. Pod koniec epoki lodowcowej, przed kilkunastoma tysiącami lat, obozowali na tej wydmie łowcy reniferów”. Bogata historia tego miejsca czyni ten teren jeszcze bardziej ciekawym.

Bliskość stawów, zapewnia w czasie wakacji łatwy dostęp do jedzenia i picia, w który za dromną opłata można się zaopatrzyć. To idealne miejsce na rodzinną wyprawę, spacer z psem, piknik, czy piękny plener fotograficzny. Podobno miłośnicy kładów wykorzystują górki piaskowe do jazdy. Lokalsi regularnie czerpią i czerpali z Wydmy Pękatki piach, podobno z roku na rok jest go tutaj coraz mniej. Zachęcam by wybrać się w to miejsce i obowiązkowo pospacerować po kładkach Bagna Całowanie. Po długich wędrówkach w ciepłych miesiącach, polecamy udać się na lody do Karczewa – „Król lody tradycyjne” (dobry skład i tadcyjna formuła oraz atrakcyjna cena).

Jesli lubicie oglądać relacje z naszych wypraw w formie video, zaobserwujcie nas na Instagramie i Tik Toku, albo Facebooku, aby być na bieżąco.

Jak wam się poodba to miejsce? Czy Wydma Pękatka również podbiła wasze serca?

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
0
Would love your thoughts, please comment.x