Jak wybrać suchą karmę dla kota?

Dieta kotów ma istotne znaczenie dla ich zdrowia i samopoczucia. Obecnie jesteśmy bombardowani informacjami na temat tego, w jaki sposób powinniśmy odżywiać naszych czworonożnych przyjaciół. Szukając najlepszego sposobu na odżywianie kota warto zwrócić uwagę na jego indywidualne potrzeby, styl życia, preferencje smakowe i oczywiście stan zdrowia.

Warto zaznaczyć, że około 1/3 przyprowadzanych do placówek weterynaryjnych w USA kotów i psów, które ukończyły pierwszy rok życia, cierpi na nadwagę lub otyłość. Natężenie problemu wzrasta do niemal 50% pomiędzy 6. a 11. rokiem życia (Lund 2005). Sucha karma może być wyłącznym składnikiem diety kota lub jej stałym elementem. Najważniejsze by wybrana przez Ciebie karma była pełnoporcjowa i podana w odpowiednich ilościach. W tym artykule dowiesz się co to znaczy, że karma jest pełnoporcjowa oraz dowiesz się jakie składniki powinna posiadać sucha karma pełnowartościowa dla kotów.


Sucha karma dla kota znak dzisiejszych czasów?

Rozwój życia społecznego wpływa na wszystko co nas otacza. Coraz większy dostęp do techniki, rozwój medycyny, a tym samym coraz większa ingerencja w środowisko spowodowała, że człowiek żyje coraz szybciej i intensywniej. Naturalną konsekwencją tego stanu są zmiany żywieniowe, również w przypadku kotów, które na przestrzeni wieków zostały udomowione i mieszkają razem z nami pod jednym dachem. Można powiedzieć, że sucha karma dla kota jest znamieniem dzisiejszych czasów. Osobiście nie wyobrażam sobie diety moich kotów bez suchego pokarmu. Tym bardziej, że Hera i Hektor (obydwoje są rówieśnikami i mają 7 lat) są sympatykami tej formy odżywiania. Styl życia kotów domowych różni się od kotów wolno żyjących. Tym samym sposób odżywiania powinien zależeć od tego czego dany kot potrzebuje i w jakiej kondycji się znajduje.

Odżywianie kota powinno się odbywać wyłącznie za pomocą karmy pełnoporcjowej

Karma pełnoporcjowa to karma, która ze względu na swój skład dostarcza wszystkie niezbędne składniki energetyczne (z białka, tłuszczy i węglowodanów) oraz składniki odżywcze (witaminy, mikroelementy itp.). Wyobraźmy sobie sytuację, w której musisz samodzielnie skomponować kocie menu na każdy dzień tygodnia. By twój kot zachował odpowiednią formę i zdrowie musiał byś mieć niezbędną wiedzę z zakresu dietetyki, by móc ułożyć koci jadłospis z uwzględnieniem odpowiednich wartości makro i mikro składników. Odpowiednio dobrana sucha karma dla kota rozwiązuje ten kłopot za ciebie. Wartość zapotrzebowania na energię pokarmową powinna być podawana w odniesieniu do optymalnej masy ciała kota. Oznacza to, że jeśli zwierzę cierpi na nadwagę lub niedowagę, określenie odpowiednej miary odżywiania suchą karmą powinno się odnosić do masy prawidłowej zwierzęcia. To samo dotyczy stanu zdrowia kota oraz jego wieku. Normy żywieniowe będą się różniły w zależności od tego, na którym etapie rozwoju jest nasz futrzasty przyjaciel. Moje koty jedzą karmę Purina ONE, której jakość jest sprawdzona.

Najczęściej popełniane błędy w odżywianiu kota

Niestety, ale w Europie w dalszym ciągu mamy problem nadwagą wśród kotów. Jednym z najczęstszych błędów żywieniowych kotów jest ich przekarmianie. Oddawanie kotom resztek jedzenia z własnych posiłków również nie jest dobrą praktyką, w konsekwencji może to prowadzić do nadwagi kota, a nawet niedożywienia ze względu na brak zbilansowanych składników w jego diecie. Zbyt częste karmienie kotów, nie przestrzeganie norm żywieniowych oraz oszczędzanie pieniędzy na jakości kociej karmy, to najczęstsze przyczyny problemów z kocim zdrowiem i samopoczuciem. Warto pamiętać o tym, że koty potrzebują pełnowartościowej karmy, aby być zdrowymi i cieszyć się wspaniałą formą. Sucha karma w diecie kota stanowi istotny element, dlatego tak istotne jest, by jej jakość była sprawdzona i odpowiadała potrzebom twojego kota.

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dorka
Dorka
5 lat temu

Nasz je wszystko, jak to podwórkowiec. Nie wydaje się przekarmiony albo niedożywiony… Czasami idzie podkraść coś dla psa, ale często też poluje na myszy i je zjada… Taki to łowca 🙂 Charakter też ma wyjątkowy, bo lubi ludzi, zawsze trzyma się blisko nas, chodzi za nami, lubi pieszczoty i nie boi się dzieci, chociaż powinien 😉

Marta
5 lat temu

no i tu się zaczyna… jak kotek nierasowy to jeszcze trochę łatwiej, jak rasowy to już trzeba dobrze wszystko dobrać, bo są bardziej podatne na różne rzeczy

Shopping Cart
4
0
Would love your thoughts, please comment.x