CZY WIESZ, ŻE NAJWIĘCEJ PROGRAMISTEK ODCHODZI Z ZAWODU JESZCZE W PRZEDSZKOLU?!

21 września 2022 roku miałam okazję brać udział w konferencji prasowej poświęconej walce ze stereotypami płciowymi wśród dzieci, w zakresie nowych technologii. „Intel Aktualizuje Bajki” to kampania społeczna, w której klasyczne bajki dla dzieci zostają przepisane tak, aby zainspirować dziewczynki do rozwijania pasji w świecie IT. Celem akcji jest kształtowanie od najmłodszych lat nowego, otwartego podejścia do technologii. Oderwanego od stereotypów, że roboty i komputery powinny być wyłącznie w polu zainteresowań chłopców i w efekcie zaprogramować bardziej zróżnicowaną przyszłość dla dzieci. 

Zainteresuje Cię również:

Dlaczego najwięcej programistek odchodzi z zawodu
już w przedszkolu?

Niestety, ale od najmłodszych lat bardzo stereotypowo podchodzi się do sposobu rozmów z dziećmi na temat nowych technologii. Również w edukacji przedszkolnej często utrwala się stereotypy przypisując chłopcom zainteresowanie tym tematem. Uważając zainteresowanie dziewczynek komputerami i robotami za coś wyjątkowego, a nawet dziwnego. Bajkowa konwencja inicjatywy Intela i Fundacji IT Girls jest łącznikiem, który może przybliżyć dzieciom świat programowania. Koniec z zawstydzaniem dziewczynek, jak będą miały ochotę będą programować, kodować i budować drony!

Popularyzacja branży IT wśród dzieci to zadanie dla edukacji pozaszkolnej. Chciałybyśmy zobaczyć więcej kobiet w polskim IT, zróżnicowane zespoły dzięki, którym powstają jeszcze lepsze produkty.

Wioletta i Adrianna Klimczak, założycielki Fundacji IT Girls

Jak walczyć ze stereotypami? Edukując poprzez zabawę

Jak sądzisz, kto powiedział, że Kopciuszek nie może kodować, Roszpunka inżynierować, a Małgosia z Jasiem hakować (oczywiście w słusznym celu!)? Wystarczy niewielka aktualizacja i klasyczne bohaterki bajkek samodzielnie radzą sobie z wyzwaniami. Dzięki nowym technologiom nie potrzebują wróżek i rycerzy na białych koniach. W taki sposób inżynierki i inżynierowie z Intela, we współpracy z założycielkami fundacji IT Girls, przeprogramowali kultowe bajki i zaprezentowali ich alternatywne, zaktualizowane wersje.

W ramach akcji „spatchowane” zostały takie bajki jak:

  • Kopciuszek
  • Roszpunka
  • Jaś i Małgosia.  

Ty też możesz być częścią dobrej „aktualizacji”

„Bajki Zaktualizowane” posłużyły do przeprowadzenia pilotażowych lekcji w przedszkolach w Trójmieście oraz w Warszawie. Wraz z Fundacją IT Girls i ekipą pedagogów, inżynierki i inżynierowie z Intela poprowadzili warsztaty oparte o napisany od podstaw scenariusz zajęć. Od teraz działa strona, gdzie znajdziesz materiały skierowane do rodziców i pedagogów. Treści te pomogą rodzicom rozmawiać z dzieckiem o nowych technologiach, a pedagogom poprowadzić lekcję na specjalnie przygotowanym scenariuszu zajęć.

Ponadto, ze strony można pobrać:

  • książeczkę „Bajki Zaktualizowane” (w formacie pdf i audiobook)
  • materiały pełne propozycji na zabawy dotyczące tematyki nowych technologii i programowania.
  • można też obejrzeć animowany spot kampanii, w którym usłyszymy głos blogerki i edukatorki Janiny Bąk (Janina Daily)
  • oprócz tego ruszył nabór do placówek przedszkolnych, które mogą zgłaszać się do darmowej lekcji o technologii poprowadzonej przez edukatorki z Fundacji IT Girls.

Dlaczego warto wspierać tę kampanię?

Polskie IT dramatycznie wręcz potrzebuje kobiet. W tej chwili stanowią one zaledwie 15,5 proc. wszystkich zatrudnionych w polskich firmach IT. Dla branży, która boryka się z niedoborami kadrowymi, większe otwarcie się na kobiety to ogromna szansa. Panie z jednej strony mogą pomóc rozwiązać problem niedoborów kadrowych, a z drugiej wnieść swoją perspektywę do projektowanych technologii. Problemem jest traktowanie pracy w branży informatycznej nadal jako zarezerwowanej dla mężczyzn. Dziewczynki skutecznie zniechęca się do tego, od edukacji przedszkolnej.


Już teraz branża IT w Polsce odczuwa braki specjalistów, a kobiet wśród już pracujących specjalistów jest zaledwie 30 procent. Jeśli nie będziemy pokazywać dziewczynkom tych branż, pozwalać marzyć o pracy w takim zawodzie to liczba kobiet się jeszcze zmniejszy. Dlatego nasze warsztaty są wiatrem w żagle. Chcemy pokazywać dzieciom, że mogą być, kim chcą.

Wioletta i Adrianna Klimczak, założycielki Fundacji IT Girls

Dawniej kobiety na traktory – dziś kobiety do IT!

Badania wskazują, że w okresie 2015–2020 wzrost udziału kobiet wśród studentów kierunków nowo technologicznych, zarówno na uczelniach publicznych, jak i na uczelniach niepublicznych wyniósł zaledwie jeden punkt procentowy (15% vs 16%). Kobiety są nadal w mniejszości i spotykają się z uprzedzeniami. Dziewczyny stanowią tylko 16 procent wśród studentów kierunków informatycznych, ale wydaje się, że przyczyny leżą głębiej. Już na etapie edukacji dziewczyny zniechęcane są do podjęcia nauki na kierunkach ścisłych.

Statystyki pozbawiają złudzeń

Aż co czwarta badana wskazała, że jej bliscy odwodzili ją od wyboru kierunku ścisłego, a co dziesiąta wprost usłyszała, że studia z obszaru STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka) nie są dla kobiet. Idąc dalej okazuje się, że to właśnie 6-letnie dziewczynki zaczynają wierzyć w stereotypy płci – w tym w to, że są mniej inteligentne od chłopców, a wiele z popularnych bajek, które czytamy naszym dzieciom w tym okresie, opowiada historie dziewczynek, którym brakuje samodzielności i asertywności. Może najwyższy czas skończyć ten patrachialny bełkot?

Jako mama dwóch córek chcę wspierać „Bajki Zaktualizowane”

Uważam, że jako rodzice mamy ogromny wpływ na to, czy nasze dzieci będą reprezentować nową, otwartą perspektywę, wychodzącą poza stereotypy płciowe, czy też nie. Różnorodność i indywidualne cechy stanowią ważną cześć tożsamości, jednocześnie dzięki nim na co dzień możemy korzystać z wielu punktów widzenia. Intel od wielu lat mocno stawia na różnorodność w branży IT. Projekt „Intel Aktualizuje Bajki” jest ostatnią cegiełką do pełnego wspierania przez markę przyszłych programistek i programistów na wszystkich poziomach rozwoju – od przedszkola, przez szkołę, studia, aż po samą pracę w branży. 

W naszej rodzinie, Tata jest obecnie na etapie przebranżowania i stawiania pierwszych kroków w IT. Zuzia i Marysia chętnie pytają na czym polega praca programisty i wiedzą, że jeśli będą miały ochotę, pójdą w jego ślady. Jako dziecko wykazywałam zdolności myślenia analitycznego, interesowałam się matematyką, a później pokochałam logikę i statystykę. Brak wsparcia rodziny i najbliższego otoczenia spowodował, że wybrałam kierunki humanistyczne. Czy żałuję? Nie, ale widzę jak często moja „matematyczna część” pomaga mi w biznesie, blogowaniu i social mediach. Nie mam problemu z aktualizacjami na platformach, które są nieuniknione. Prędko uczę się nowych aplikacji i oczywiście szybko rozgryzłam sama ustawianie reklam.

Jestem ciekawa jaką masz opinię na temat kobiet w IT? Jesteś za tym, aby programistki odchodziły z zawodu jeszcze w przedszkolu? Czy jesteś za wspieraniem dziewczynek od najmłodszych lat w swoich marzeniach o pracy w nowych technologiach?

Przeprogramowane bajki zostały zilustrowane przez Magdalenę Muki Krupę. Zostały wydane w formie fizycznej oraz cyfrowej – jako plik PDF do darmowego pobrania. Fizyczne wersje książki „Bajki Zaktualizowane” trafią do przedszkoli, które wzięły udział w kampanii. Będą również dostępne w sprzedaży, z której cały zysk zostanie przeznaczony na wsparcie Fundacji IT Girls, działającej na rzecz dziewczynek i kobiet w IT.

W artykule wykorzystano następujące źródła:

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
0
Would love your thoughts, please comment.x