Kiedy wymienić opony na zimowe? Sprawdź dlaczego to takie ważne!

Nie chcę Cię straszyć, ale pogoda mocno dyktuje nam warunki, rownież te na drodze. Kto w Twoim aucie wymienia opony na zimowe? To Twoja działka czy może partnera? W naszej rodzinie kwestiami związanymi z samochodem zajmuje się mój mąż. Przyznam Ci się szczerze, że dawniej nie interesowałam się zupełnie tematem zmiany opon na zimowe. Wszystko zmieniło się, kiedy zostałam matką.

Dlaczego zmiana opon na zimwe jest taka ważna?

O tym kiedy należy wymienić opony na nowe decydują różne czynniki. Przy wymianie opon na nowe brane są pod uwagę: wiek, głębokość bieżnika, stan techniczny, indywidualne preferencje kierowcy. A jak jest w przypadku wymiany opon z letnich na zimowe? Tutaj wszystko sprowadza się do jednego: bezpieczeństwa. Tak jak wspomniałam Ci wcześniej, od kiedy zostałam mamą, temat zmiany opon na zimowe nie jest już dla mnie czarną magią. Na szczęście w tym temacie nie muszę czuwać nad sezonową zmianą opon, ponieważ Pan Nieidealny sam pilnuje terminu jak w szwajcarskim zegarku. Ale nie byłabym sobą, gdybym trochę nie poczytała na ten temat.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Myślę, że każdy kierowca co roku się zastanawia nad tym, kiedy jest odpowiedni czas na wymianę opon na zimowe? O tym czy lepiej wybrać opony zimowe michelin czy też opony zimowe bridgestone najlepiej porozmawiać z kims doświadczonym, kto doradzi ci konkretnie. W naszej rodzinie nie ma z tym problemu, ponieważ zarówno wujek jak i brat mojego męża zajmują się zawodowo samochodami. Także wszelkie informacje na temat opon zimowych mamy z pierwszej ręki. Ale poza najbardziej znanymi markami opon warto się rozejrzeć i porównać inne opony na zimę takie jak: opony zimowe fuldaopony zimowe yokohama, czy Opony zimowe Continental.

Poza jakością doboru odpowiednich opon do Twojego samochodu istotny jest okres, w którym należy je wymienić. Zatem kiedy wymienić opony na zimowe? W Polsce nie ma jednoznacznych regulacji prawnych, które określałyby „odgórnie” termin wymiany opon. Jednak znalazłam coś fajnego i pomocnego w tym temacie.  Trzeba po prostu uważnie przyglądać się słupkom termometru i pogodzie za oknem, by w odpowiednim momencie zdecydować się na zmianę ogumienia na zimowe.

Uniknij kolejek w warsztacie samochodowym i zmień opony na zimę wczęśniej

Decydująć się na wymianę opon, warto umówić się do warsztatu wcześniej. Gdy pogoda raptownie się zmienia możemy po prostu nie znaleźć wolnego terminu w warsztacie. Znalazłam narzędzie, które monitoruje pogodę na bieżąco z uwzględnieniem lokalizacji i pokazuje najlepszy moment na wymianę opon na zimowe. Wystarczy, że wejdziesz na stronę i będziesz wiedzieć kiedy wymienić opony na zimowe. Myślę, że to bardzo pomocny sposób, a do tego bardzo wygodny, bo wszystko monitorujesz online.

Tabela pochodzi ze strony wulkanista.pl

Rekomenduje się, by wymiana opon na zimowe nastąpiła gdy temperatura spada poniżej 7°C. W przypadku Polski to trudne do uchwycenia, gdyż w naszym kraju aplituda temperatur rózni się czasem z dnia na dzień. Zawsze należy kierować się rozsądkiem i bezpieczeństwem. Nie ma nic gorszego niż dać się zaskoczyć trudnym warunkom atmosferycznym na drodze. Warto wspomnieć, że w niektórych państwach zostały wprowadzone regulacje dotyczące terminu zmiany opon na zimowe. Póki co w Polsce nic nie wskazuje na takowe rozwiązania.

Dlaczego zmiana opon na zimę jest taka ważna?

Wszystko rozchodzi się o skład mieszanki gumowej, która jest inna w przypadku opon letnich i zimowych. Tworzywo  opon letnich jest adekwatne do pracy w temperaturach powyżej 7°C. Tym samym w takiej temperaturze osiaga pełnię użyteczności.  Poniżej tego progu, opony letnie twardnieją i tracą swoją moc. Wymiana opon zimowych poniżej 7°C  jest zasadna, ponieważ skład opon zimowych w takich warunkach osiąga najlepsze rezultaty. Analogicznie wyższe temperatury powodują przegrzewanie się opon zimowych, ich zużycie i brak przyczepności latem. To wszystko  wpływa na Twoje bezpieczeństwo na drodze. Źle dobrane opony powodują problemy z hamowaniem i mogą być przyczyną wypadków.

Wymiana opon na zimę decyduje do Twoim bezpieczeństwie na drodze oraz bezpieczeństwie potencjalnych współuczestników ruchu drogowego. Zakup zimowych opon powinien być przemyślany, dlatego warto zrobić rozeznanie wśród dostępnych marek i wybrać opony, które będę dla nas najlepsze. Żywotność opon zimowych zależy od wielu czynników, dlatego zawsze warto stawiać na jakość. Od kiedy zostałam mamą temat bezpieczeństwa nadrodze jest dla mnie priorytetowy.

Wpis powstał we wspólpracy z serwisem Allegro.

Inne wpisy, które cię zainteresują:

Idelny fotelik samochodowy dla dziecka od 0 do 4 lat 

Jaki fotelik wybrać, gdy twoje dziecko nie chce jeździć tyłem?

Proste rzeczy o których codziennie zapomniasz

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Maurycy
Maurycy
2 lat temu

Bardzo ciekawy wpis. Z doświadczenia wiem, że spróbować wymienić przed 1 listopada, bo później kolejki w warsztatach są niesamowite. Zresztą w ogóle zimą przydaje się w samochodzie trochę dodatkowego sprzętu „w razie W”, dlatego zawsze mam w bagażniku kamizelki albo bluzy odblaskowe, oczywiście trójkąt, ale i łańcuchy na trudniejsze trasy. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Shopping Cart
1
0
Would love your thoughts, please comment.x