Miałaś już okazję odwiedzić Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach? Na naszym urlopie w województwie świętokrzyskim nocowaliśmy w Zielone Zacisze Zagnańsk. Szukając atrakcji dla dzieci i rodziców wiedziałam, że po odwiedzeniu Oceanarium Kielce, Kraina Zabaw Kielce, przyszedł czas na małą podróż sentymentalną. Muzeum Zabawek w świętokrzyskim gromadzi bowiem wiele zbiorów z czasów PRL. Miałam ogromną ochotę zanurzyć się głębiej w zabawkowym świecie nie tylko moich rodziców, ale również dziadków.
Zainteresuje Cię również:
- KĄPIELE LEŚNE – CO TO JEST?
- KAMPINOS DLA DZIECI
- 7 SPRAWDZONYCH ATRAKCJI DLA DZIECI I RODZICÓW
- OGRÓD BOTANICZNY BRWINÓW
- ZIMNE DOŁY PLAC ZABAW
Muzeum Zabawek i Zabawy – jak trafić?
Muzeum Zabawek i Zabawy w województwie świętokrzyskim ma już 40 lat! Znajduje się przy pl. Wolności 2 w Kielcach. Jest czynne codziennie (prócz poniedziałków) od godziny 9:00 do 17:00. Bilet normalny kosztuje 15 zł, a ulgowy 8 zł i od razu zaznaczę, że jest to wydatek jak najbardziej uzasadniony. Od 7 czerwca 2021 roku główna brama muzeum (od placu Wolności) jest zamknięta z powodu remontu. Do muzeum dostaniesz się od strony ulicy Ewangelickiej. Nie mieliśmy problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego w pobliżu, ale zwiedzaliśmy je w środku wakacyjnego tygodnia.
Wystawy stałe w Muzeum Zabawek i Zabawy
Pewnie już się domyślasz, że 5 powodów dla których warto odwiedzić kieleckie muzeum dla dzieci to 5 stałych wystaw, o których Ci teraz opowiem. Kieleckie Muzeum Zabawek ma pięć stałych wystaw:
- Miasto zabawek
- Bohaterowie polskich animacji
- Zatkało kakao?
- Świat modeli
- Zabawajki.
Po pierwsze Miasto Zabawek
Tutaj znajdziesz odpowiedzi na pytanie: czym bawiły się dzieci na przełomie XVIII i XIX wieku. Dowiesz się skąd kupowano zabawki i kto był ich producentem. Odwiedzając tę stałą wystawę, będziesz mogła zastanowić się, czy dawniej wszystkie zabawki faktycznie służyły do zabawy i były dedykowane wyłącznie dzieciom, jak myślisz?
Na tej wystawie znajdziesz:
- porcelanowe miniaturki lalek
- drewniane mebelki
- akcesoria i pokoje dla lal
- ołowiane żołnierzyki
- wozy strażackie
- konie na biegunach
- klockami wykonane z kamienia.
Ten zbiór zabawek ma ogromną wartość sentymentalną. We mnie i mężu wzbudził wiele emocji, a w oczach dziewczynek widzieliśmy zachwyt i ciekawość. Odwiedzający muzeum, szczególnie starsze osoby, mają doskonałą okazję znów poczuć się jak dziecko i powspominać dawne czasy. To co podbiło moje serce od pierwszego wejrzenia, to fakt, że zabawki mieszkają w baśniowym miasteczku. Znajdziesz tu masę stylowych kamieniczek i konstelacji gwiazd nad głową. Wystawę zamyka Warsztat Zabawek, który wypełniają repliki dawnych zabawek. To również przestrzeń dla dzieci, gdzie ułożą puzzle, pobawią się klockami i starymi zabawkami.
Po drugie Bohaterowie Polskich animacji
W tym miejscu obejrzysz postacie z kilkudziesięciu seriali i filmów animowanych dla dzieci. Warto wspomnieć, że na ekspozycji znajduje się plan filmowy. Urok tej części muzeum tworzą unikatowe lalki, dekoracje, szkice rysunkowe, plakaty i klisze.
Zobaczysz tu m.in:
- Bolka i Lolka
- Reksia
- Kapitana Klipera
- Błękitnego Rycerzyka
- Jeża Kleofasa
- Misia Colargol
- Plastusia
- Pomysłowego Dobromira
- Muminki
- Mordziaki
- Kubę i Śrubę
- Żubra Pompika i innych bohaterów.
Domek Misia Uszatka Muzeum Zabawek Jacek i Placek Miś Coralgol
Po trzecie Zatkało kakao?
Pierwsza myśl jak zobaczyłam nazwę tej wystawy? Pracują tu takie same pozytywne świrki kulturalne jak ja. Ekspozycja to podróż sentymentalna obecnych 60-30 latków. To idealny pretekst do spędzenia czasu rodzinnie, wręcz międzypokoleniowo i porozmawianiu o tym „jak to kiedyś było”. Jak dziadkowie i nasi rodzice wspominają własne dzieciństwo, zabawę i to czym się wtedy bawili. Na wystawie znajdziesz ponad 400 zabawek, 50 książek i czasopism. Obejrzysz również ponad 100 fotografii przedstawiających dzieciństwo w PRL. Jednym słowem poczujesz klimat minionej epoki pełną gebą.
Figurki folkowe Trabant z klocków LEGO Lalki z PRLu Elektroniczna gra Super Mózg Drewniane klocki XXL Akcesoria dla lalek Misie z PRLu Sportowe autko Gra Mała Poczta Gra w wieżę Drewniane autka LEGO z lat 70.
Po czwarte Świat modeli
Powiem tak, ta część Muzem Zabawek najmniej mnie interesowała, ale mąż był zachwycony. Nie dziwie się, w końcu prezentowane miniatury pojadów były naprawdę piękne. Ale trzeba to kochać, lub się tym interesować. Imponujące było zobaczenie na własne oczy zdalnie sterowanego samochodzika, napędzanego na benzynę. Potrafi się rozpędzić do 80 km/h. Czy jest na sali mężczyzna, który nie miał by ochoty się pobawić takim cackiem? Taki widok jest spełnieniem marzeń każdego, dużego chłopca. Nowoczesne technologie umożliwiają powstanie doskonałych modeli pojazdów, daleko wybiegających poza pierwotne ramy miłośników modelarstwa.
Po piąte Zabawajki, czyli zabawki ludowe
Jesli tak jak ja kochasz folklor, przepadniesz tutaj na długie godziny! Na wystawie zobaczysz prace twórców z zabawkarstwa ludowego w Polsce: żywiecko-suskiego, rzeszowskiego, myślenickiego i kieleckiego. Dzieci będą miały okazję się tutaj zmierzyć w wyścigu drewnianych kurek schodzących po równoważni. Będzie okazja do zobaczenia na własne oczy jak są zbudowane lokalne zabawki, np. dzięciołek, który stuka i schodzi w dół po drążku. Bedzie można wypróbować klepaki oraz dowiedzieć się czym jest karuzelka.
Zabawajki obejmują:
- zabawkarstwo
- malarstwo
- rzeźbę drewnianą i ceramiczną
- wycinankarstwo.
Dodatkowe atrakcje w Muzeum Zabawek i Zabawy
Nie wspomniałam jeszcze o tym, że w Muzeum Zabawek są też wystawy czasowe. Ich opis znajdziesz na oficjalnej stronie muzeum. Jak sama nazwa wskazuje, jest też przestrzeń dla dzieci (może i dorosłych) do wspólnej zabawy. Rodzice mogą poczekać obok na fotelach lub dołączyć do wspólnego brykania.
Nasz dzień w Muzeum Zabawy w Kilecach był fantastyczny. Spędziliśmy tam kilka godzin i Zuzia z Marysią ani razu się nie nudziły i nie marudziły, że są już zmęczone. Naprawdę to jedno z ulubionych, nie tylko moich, ale również męża i dzieci miejsc, które do tej pory odwiedziliśmy. Na koniec zostawiam jeszcze kilka zdjęć z wnętrza muzeum, które pokazują jak pięknie dopracowany jest każdy jego element. Jestem ciekawa, czy zachęciłam Cię do odwiedzenia tego miejsca?
Nie przegap nowości na blogu:
- MUZEUM IWASZKIEWICZÓW W STAWISKU – CZY WARTO ODWIEDZIĆ?
- SPOTKANIE AUTORSKIE Z KATARZYNĄ TREPKOWSKĄ-JANAS W GRODZISKU MAZOWIECKIM – FOTORELACJA
- KOLOROWE SŁUPKI Z WŁÓCZKI NA PRADZE!
- WYDMA PĘKATKA – NAJPIĘKNIEJSZA WYDMA BLISKO WARSZAWY!
- OGARNIJ DOM NA WIELAKNOC- POMYSŁY NA WIOSENNE I WIELKANOCNE DEKORACJE
Byłyśmy w nim już kilka lat temu,, cudowne miejsce, do którego chętnie wrócimy.